Glas Javnosti

Preči mu Ćacilend od Kosova: Dok Vučić sprema kontramiting u Nišu, Kurti otima sve srpske institucije na severu

Politika
Autor: Glas javnosti

Dok predsednik Srbije Aleksandar Vučić nastupa na međunarodnoj sceni, uključujući posete Moskvi i događaje u Nišu, na Kosovu se odvijaju akcije koje izazivaju strah za opstanak među srpskom zajednicom. Upadi kosovske policije u institucije koje funkcionišu u okviru srpskog sistema na Kosovu postali su učestali, i ostvaruje se plan Prištine da iskoreni preostale elemente srpske administracije .

Od 2022. godine, kada su Srbi masovno napustili kosovske institucije zbog neslaganja sa politikom Prištine o registarskim tablicama, kosovska policija sprovodi redovne akcije zatvaranja i blokade srpskih institucija. Ove institucije, uključujući opštinske službe, pošte, centre za socijalni rad i Kancelariju za Kosovo i Metohiju, pružaju osnovne usluge srpskom stanovništvu. Prema izveštajima, samo u januaru 2025. godine, kosovska policija je zatvorila oko 35 srpskih institucija južno od Ibra, uključujući privremene organe i poslovnice Pošte Srbije.


Najnoviji upad dogodio se danas 16. maja 2025. godine, kada su pripadnici kosovske policije upali u prostorije Nacionalne službe za zapošljavanje u Kosovskoj Mitrovici, institucije od koje zavise desetine hiljada korisnika. Direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju, Petar Petković, oštro je osudio ovaj upad, optužujući premijera Kosova Albina Kurtija za nameru da izazove sukobe i protera srpski narod.

Sličan događaj desio se 14. maja 2025. godine, kada su pripadnici kosovske policije u civilu upali u zgradu Ustannove za sport, omladinu i specijalizovane usluge u Kosovskoj Mitrovici, koja funkcioniše u srpskom sistemu. Ove akcije često se dešavaju bez prethodne najave i uz prisustvo naoružanih snaga, što dodatno povećava tenzije među lokalnim stanovništvom.


Dok se ovi događaji odvijaju, Vučićev angažman na domaćem i međunarodnom planu, uključujući susrete u Moskvi i javne nastupe u Nišu, vidi se kao odvraćanje pažnje od situacije na Kosovu. Kritičari, poput opozicionih lidera u Srbiji, tvrde da Vučićeva retorika o zaštiti srpskog naroda na Kosovu ne prati konkretne akcije kojima bi se zaustavile akcije Prištine. Na primer, lider Narodnog pokreta Srbije Miroslav Aleksić optužio je Vučića da, dok pregovara sa međunarodnim liderima poput francuskog predsednika Emanuela Makrona, dopušta Kurtiju da „sprovodi završni udarac nad srpskom državnošću na Kosovu“.


Posledice za srpsku zajednicu

Zatvaranje srpskih institucija ima ozbiljne posledice za svakodnevni život Srba na Kosovu. Građani su suočeni sa gubitkom pristupa osnovnim uslugama, poput socijalne zaštite, zdravstvene nege i administrativnih procedura. Politikolog Ognjen Gogić istakao je da ove akcije šalju ideološku poruku, često korišćenu u političkoj kampanji Samoopredeljenja, dok Srbi postaju „žrtveni jarac“ u političkim obračunima.

Pored toga, Srbi na Kosovu osećaju se izdanim, posebno oni koji su 2022. godine napustili kosovske institucije na poziv Srpske liste i Beograda. Dragan Nikolić, bivši policajac iz Leposavića, izrazio je razočaranje, navodeći da se oseća „izdano i izigrano“ jer obećanja o zaštiti srpskih interesa nisu ispunjena.

Upadi kosovske policije u srpske institucije na Kosovu deo su šire strategije Prištine da konsoliduje kontrolu nad severom, dok Beograd pokušava da održi uticaj kroz finansijsku i političku podršku srpskoj zajednici. Vučićeva međunarodna i domaća aktivnost ne uspeva da zaustavi ove akcije. Odnosno, Ćacelend mu sada vredi više od Dečanai Gračanice.

Glas javnosti

Pratite nas na našoj Facebook , Instagram , Telegram , Tiktok , Jutjub stranici, ali i na X nalogu.

BONUS VIDEO


SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR