Specijalni predstavnik Evropske unije za dijalog Prištine i Beograda Miroslav Lajčak rekao je da je Srbija povukla pismo upućeno Briselu prošle godine, u kojem je izrazila rezerve prema Sporazumu na putu ka normalizaciji odnosa sa tzv. "Kosovom". Reč je o Ohridskom sporazumu.
Iz zvaničnog Beograda bez reakcija.
Lajčak je posle sastanka sa zamenikom kosovskog premijera Besnikom Bisljimijem u Prištini rekao da je pismo povučeno i da sporazum i dalje važi.
Rekao je i da se s vremena na vreme čuju izjave koje ne pomažu implementaciji sporazuma.
„Ne, Ohridski sporazum je pravno obavezujući i mi radimo na njegovom sprovođenju. Nijedna strana se nije povukla iz ovog sporazuma i razgovaramo s Kosovom i Srbijom kako da ubrzamo njegovo sprovđenje“, rekao je Lajčak.
(Foto: Jutjub)
Šta je bilo u pismu koje je Srbija povukla?
Srbija je u sedištu Evropske unije, u decembru 2023. godine podnela dopis kojim je izrazila rezerve koje se odnose na obaveze koje proizilaze iz sporazuma o putu ka normalizaciji odnosa sa tzv. "Kosovom", uključujući i sam aneks primene.
Ovaj dokument je predat na dan samita Evropskoj službi za spoljno delovanje (EEAS) na čijem je čelu šef evropske diplomatije Žozep Borelj koji posreduje u dijalogu Beograda i Prištine.
„Sporazum o putu ka normalizaciji i aneks za njegovu implementaciju, kako je navedeno u deklaraciji, smatra se prihvatljivim isključivo u kontekstu koji se ne odnosi na de facto i de jure priznanje Kosova“, navodi se u pismu koje je tada poslala Ana Brnabić, obavljajući funckiju premijerke.
(Foto: Jutjub)
„Republika Srbija“, navela je dalje tadašnja premijerka, „ističe da se ovo opredeljenje ne proteže na priznavanje članstva Kosova u UN, sistemu organizacija i agencija UN, niti na takozvani teritorijalni integritet Kosova..
Brisel, pa Ohrid
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić i tzv. kosovski premiejr Aljbin Kurti, saglasili su se 27. februara prošle godine u Briselu o Sporazumu o putu ka normalizaciji odnosa, a 18. marta u Ohridu i o Implementacionom aneksu tog dokumenta.
U tim dokumentima se navodi da oni postaju sastavni deo pregovaračkog okvira u procesu pristupanja EU i da nepoštovanje obaveza koje proističu iz njega može imati direktne negativne posledice na evropski put svake od strana.
Mnogi su ovaj sporazum i njegov aneks tumačili kao dodatno udaljavanje Srbije sa Kosova i Metohije.
Glas javnosti/N07S