Glas Javnosti

Šta to smeta EU u srpskom zakonu o Kosmetu

Politika
Autor: Glas javnosti

Kada su u pitanju potezi koje preduzimaju vlasti u Beogradu ne da bi ugrozile albansku ili bilo koju drugu zajednicu, već isključivo da bi zaštitile svoj narod na KiM, EU to vidi kao atak na dijalog.

Udar na srpski dinar, stavljanje katanaca na kapije Pošte i Poštanske štedionice, zauzimanje srpskih institucija i pokušaj okupacije severa Kosova i Metohije, hapšenja i brutalna premlaćivanja Srba…

Ovo su samo neki od poteza koje je u protekle skoro tri i po godine, koliko se nalazi na čelu privremenih institucija u Prištini, preduzeo Aljbin Kurti pokušavajući da protera srpski narod sa Kosova i Metohije.

Spisak njegovih antisrpskih "aktivnosti", nažalost, mnogo je duži. Sve ovo se možda ne bi desilo da su zvaničnici Evropske unije, umesto što su izdavali saopštenja, reagovali adekvatno na teror koji Priština sprovodi nad Srbima.

Međutim, kada su u pitanju potezi koje preduzimaju vlasti u Beogradu, ne da bi ugrozile albansku ili bilo koju drugu zajednicu na KiM, već isključivo da bi zaštitile svoj narod, EU to vidi kao atak na dijalog.


Vlada Srbije je usvojila je u ponedeljak Predlog zakona o proglašenju AP Kosovo i Metohija za područje posebne socijalne zaštite i Predlog zakona o
organizaciji i nadležnosti pravosudnih organa u procesuiranju krivičnih dela izvršenih na teritoriji AP Kosovo i Metohija.

Predlogom prvog akta uređuju se prava na posebnu socijalnu zaštitu, uslovi, nadležnost i postupak za ostvarivanje tih prava, odnosno predviđa se davanje novčanih sredstava nezaposlenim osobama i osobama starijim od 65 godina koje nisu ostvarile pravo na penziju. 

Predlogom drugog akta predviđa se da nadležnost u predmetima za krivična dela u prvom stepenu imaju Više javno tužilaštvo i Viši sud u Beogradu, a za postupanje u drugom stepenu Apelaciono javno tužilaštvo i Apelacioni sud u Beogradu. Predviđeno je i da se u Višem javnom tužilaštvu u Beogradu formira Posebno odeljenje za krivično gonjenje krivičnih dela koja su izvršena na KiM.

Evropska unija je munjevito reagovala na potez srpskih vlasti, poručivši da to predstavlja "jasno kršenje obaveza Srbije iz dijaloga".

Portparol EU za spoljnu politiku i bezbednost Nabila Masrali istakla je da EU podseća Srbiju da se obavezala na sve sporazume unutar dijaloga kao sastavnog dela EU integracija. Masrali je, osvrćući se na mere naše koje se tiču procesuiranja zločina na KiM, pozvala našu zemlju da ponovo razmotri predlog ovog zakona.

"Od Briselskog sporazuma 2013, Kosovo i Srbija imaju jasne obaveze što se tiče sudske nadležnosti. Nacrt zakona koji je usvojila Vlada Srbije, kojim se Kosovo proglašava sa zonu posebne zaštite i kojim se reguliše nadležnost srpskih pravosudnih organa nad krivičnim delima na Kosovu, onako kako su objavljeni, predstavljaju jasno kršenje obaveza Srbije iz dijaloga i protivne su nedavno ponovljenoj posvećenosti u okviru dijaloga", navela je portparol EU.


Sasvim je jasno da se EU, koja je posrednik u dijalogu, svrstala na stranu Prištine. Na ovakav zaključak  upućuje i to što je Kurti, reagujući na mere Vlade Srbije o KiM, rekao da su one "neprijateljski čin". Reakcija EU usledila je samo dan nakon njegove. Nije izostala ni rekacija Stejt departmenta koji je danas saopštio da je saglasan sa EU da je Srbija prekršila obaveze iz dijaloga i ponovio podršku SAD teritorijalnom integritetu i suverenitetu Kosova na celoj teritoriji. 

Ostaje otvoreno pitanje šta to smeta EU u merama Vlade Srbije, posebno zato što proglašavanje KiM za područje posebne socijalne zaštite, jeste mera koja očigledno treba da podstakne opstanak srpskog naroda.

Možda se čak deo odgovora na ovo pitanje može naslutiti iz izjave albanskog advokata i bivšeg političara Azema Vlasija.  

On je rekao, komentarišući meru o procesuiranju zločina na KiM, da je "zakon donet na osnovu toga što se Kosovo u Ustavu Srbije pojavljuje kao njen deo".

Ocenio je i da je iz ovoga naučena lekcija, da je dijalog gubljenje vremena i da "Kosovo" treba da ponavlja zahtev da Srbija ukloni KiM iz Ustava.

Ako se uzmu u obzir mlake reakcije  evropskih zvaničnika na ugnjetavanje Srba na Kosovu i Metohiji, kao i na to što Priština blokira dijalog, odbija da sprovede obaveze predviđene sporazumom, ujedno i krši sporazume, moglo bi se postaviti pitanje da li i EU i Priština u svom oku vide isti trn, a to je činjenica da je na ovaj način na delu Srbija pokazala da je južna srpska pokrajina njen neotuđiv deo?

Glas javnosti /R02S 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

BONUS VIDEO


SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR