Odlukom Vlade kojom se bivši predsednik Demokratske stranke Dragan Šutanovac imenuje za novog ambasadora Srbije u Vašingtonu, nastavlja se “prelet” demokrata na suprotnu stranu. Mediji pišu da je sledeći na spisku bivši predsednik Narodne stranke Vuk Jeremić, koji je viđen za novog ambasadora Srbije u Ujedinjenim nacijama.
Pitanje svih pitanja je kako će na to gledati Vučićevi lojalisti, onih 17.000 odanih naprednjaka koji se okupljaju u jednoj crkvi i strašno se gade na svaku saradnju s “žutim ološem”.
Dragan Šutanovac je imenovan za ambasadora Srbije u SAD, što predstavlja formalnu potvrdu glasina koje su kružile više od godinu dana. Tokom tog perioda, Šutanovac je negirao navode o svom angažmanu i kritikovao saradnju sa SNS-om, tvrdeći da ga stranke ne zanimaju i da nema političkih ambicija. Ipak, njegovo imenovanje otvara nova pitanja o političkoj strategiji i integraciji bivših opozicionih figura u strukture vlasti.
Istovremeno, bivši predsednik Generalne skupštine UN, Vuk Jeremić, pominje se kao kandidat za ambasadora Srbije pri Ujedinjenim nacijama. Iako je ranije bio oštar kritičar SNS-a i tvrdio da nikada neće sarađivati s ovom strankom, poslednji događaji ukazuju na suprotan trend. Jeremić je, između ostalog, pomogao organizaciji puta Ane Brnabić na međunarodnu konferenciju u Abu Dabiju, što je potvrdilo njegovu saradnju s aktuelnim režimom. Njegova ranija retorika, u kojoj je naglašavao važnost očuvanja opozicionog identiteta, sada se kosi s njegovim postupcima.
Aleksandar Vučić je više puta isticao da postoji grupa lojalista unutar SNS-a koji se protive bilo kakvoj saradnji sa bivšim članovima Demokratske stranke, nazivajući ih “žutim ološem”. Iako je ovaj stav često ponavljan, stvarnost je drugačija. Brojni bivši članovi DS-a sada su deo vlasti. Među njima su Goran Vesić, nekada blizak saradnik Zorana Đinđića, koji je od 2012. postao ključni igrač u SNS-u, kao i Siniša Mali, koji je ranije bio pomoćnik ministra za privatizaciju u periodu DS-ove vlasti.
Gordana Čomić, nekada jedna od najistaknutijih članica DS-a, takođe je postala deo SNS-ove vlade kao ministarka za ljudska i manjinska prava. Sličan put imali su i Jelena Trivan, bivša portparolka DS-a, kao i Goran Knežević i drugi funkcioneri.
Vučićev opis “čuvara vatre” unutar SNS-a, koji se zalažu za očuvanje stranačke ideologije i odbacuju saradnju s bivšim demokratama, deluje kontradiktorno u svetlu ovih događaja. Na primer, Aleksandar Šapić, koji je u politiku ušao kroz saradnju sa DS-om i bio pomoćnik Dragana Đilasa, sada je potpredsednik SNS-a i gradonačelnik Beograda.