Polaganjem venaca u Spomen-hramu sa kosturnicom Svetog Dimitrija u Lazarevcu počela je danas centralna državna ceremonija obeležavanja 110. godišnjice Kolubarske bitke u Prvom svetskom ratu.
Venac je, kao izaslanik predsednika Srbije, položio predsednik Vlade Miloš Vučević, a zatim se obratio prisutnima.
Kako je rekao, u Kolubarskoj bici je "mali narod moćnijeg neprijatelja bacio u prašinu", dodajući da je toliko prošlo od kada su, kako je rekao, naši preci sa Srbijom u srcu u jurišu proterali neprijatelje iz Srbije i ispisali nezaboravnu stranicu istorije sveta.
Vučević je kao izaslanik predsednika u Lazarevcu na svečanoj ceremoniji povodom obeležavanja te bitke rekao da je na samom početku sukoba snaga države bila potpuno potcenjena, kako od strane neprijatelja, tako i od saveznika.
- Opet veliki nisu uzeli u obzir želju i volju malih - želju za slobodom i volju da do nje dođu. Zato i ne čudi zaprepašćenje i iznenađenje evropske i svetske javnosti na samom kraju te prve ratne godine, kada je već prežaljena Srbija odnela veličanstvene pobede nad brojčano i tehnički nadmoćnom Austrougarskom armijom - rekao je Vučević.
On je ocenio da se i danas na Srbiju juriša i poručio da će se braniti istim žarom, pameću i mudrošću, i strpljenjem kao spasenjem.
- Odbranićemo državno jedinstvo i izgraditi budućnost na ponos naših predaka i potomaka - poručio je Vučević.
Vučević je istakao da danas vođeni predsednikom Aleksandrom Vučićem neće stati u misiji da se ekonomski preporodi i vojno osnaži naša otadžbina.
- Mir, i ekonomski rast i stabilnost biće sačuvani. Veliku cenu i vrednost mira smo jednom zauvek naučili od naših slavnih predaka - rekao je Vučević.
Podsetio je da je opšte poznata činjenica da je Kolubarska bitka zbog svoje specifičnosti privukla pažnju mnogih vojnih stručnjaka i postala predmet proučavanja u visokim vojnim školama širom sveta i da je dokazala izuzetnu sposobnost srpskog komandnog kadra, hrabrost vojske i požrtvovanost naroda.
Pomenu su prisustvovali i ministri u Vladi Srbije Nemanja Starović, Andrijana Mesarović i Zoran Gajić.
Danas se obeležava 110 godina od Kolubarske bitke, u Spomen-hramu sa kosturnicom svetog Dimitrija, u čijoj kripti počiva preko 40.000 srpskih i austrougarskih vojnika.
Opštom ofanzivom austrougarske Balkanske vojske u Prvom svetskom ratu na srpske položaje 16. novembra 1914. godine, pre 110 godina, započela je Kolubarska bitka koja je završena mesec dana kasnije velikom pobedom srpske vojske pod vođstvom Živojina Mišića.
Uoči ceremonije, mitropolit šumadijski Jovan i vikarni episkop hvostanski Aleksej sa sveštenstvom održali su pomen u Spomen-hramu sa kosturnicom Svetog Dimitrija, u čijoj kripti počiva preko 40.000 srpskih i austrougarskih vojnika.
Opštom ofanzivom austrougarske Balkanske vojske u Prvom svetskom ratu na srpske položaje 16. novembra 1914. godine, pre 110 godina, započela je Kolubarska bitka koja je završena mesec dana kasnije, velikom pobedom srpske vojske pod vođstvom Živojina Mišića.
Ofanziva, kontranapad Srba započinje 3. decembra, kada je usledila paralelna opšta ofanziva sve tri srpske armije i Užičke vojske na neprijatelja.
Usledio je krah austrougarskih trupa, i beg preko Drine i Save.
Poslednja stopa ondašnje Kraljevine Srbije oslobođena je 15. decembra.
Poraz austrougarske vojske bio je potpun, i zaprepastio je tada ne samo Beč ili Berlin, nego i savezničke komande. Otprilike dve trećine ljudstva Balkanske armije Vojske Austrougarske izbačeno je iz stroja.
Srpska pobeda bila je potpuna. Glavnokomandujući srpske vojske regent Aleksandar Karađorđević dodelio je potom generalu Živojinu Mišiću čin vojvode.
Glas javnosti/B06S