Vučić je u Budimpešti, posle Samita Evropske političke zajednice, odgovarajući na pitanje novinara kakve strateške odluke očekuje od EU, rekao da je Srbija danas spremnija za članstvo u EU nego većina zemalja kada je primljena u tu organizaciju.
"Morate da gledate ekonomsku snagu Srbije. Ona je danas, a voleli bi da je i veća, značajno veća nego što je bilo 40 ili 50 odsto članica Europske unije pre nego što su ušli u EU. Mi smo danas na istom nivou kao jedna ili dve članice EU koje su dobile 60, 70 ili čak 90 milijardi evra, a mi smo dobili oko 2 milijarde", naveo je Vučić.
Dodao je, ako bi se danas analiziralo koje zemlje mogu da ispune sve kriterijume za ulazak u EU koji se stavljaju pred Srbiju, mali broj zemljalja te kriterijume ispunio.
Predsednik Vučić izjavio je da je danas u Budimpešti imao dobar sastanak sa predsednikom Vlade Velike Britanije Kirom Starmerom i da ga je pozvao da poseti Srbiju.
"Zvanično sam pozvao vašeg premijera da poseti Srbiju. Razgovarali smo o Memorandumu o razumevanju koji smo potpisali o migrantskoj krizi, što je bila veoma važna tema za premijera Starmera", rekao je Vučić u izjavi za britanske medije.
Dodao je da su razgovarali i o nekim drugim pitanjima od izuzetnog značaja za obe zemlje, kao i o mogućnositma da Velika Britanija finansira infrastrukturne programe i projekte u Srbiji.
Na pitanje da li su razgovarali i o izboru Donalda Trampa za predsednika SAD i da li je zabrinut zbog uticaja koji bi to moglo imati na Evropu i na evropsku politiku, Vučić je rekao da po tom pitanju ima malo drugačije mišljenje od većine lidera EU i ne samo lidera EU.
Predsednik Aleksandar Vučić izjavio je danas u Budimpešti da je na Samitu Evropske političke zajednice prijateljski vodio dijalog sa predsednikom Ukrajine Volodimirom Zelenskim, kao i da bi u narednim danima trebalo da ima razgovor i sa novoizabranim predsednikom SAD Donaldom Trampom.
"Ja se nadam da ću u narednim danima imati razgovore sa novoizabranim predsednikom Sjedinjenih Američkih Država Donaldom Trampom", rekao je Vučić novinarima.
On je naveo da je imao u Budimpešti dijalog sa Zelenskim oko onoga što je rekao na plenarnoj sesiji oko ekonomske bezbednosti.
"Pa smo, naravno, drugarski i uljudno razgovarali, razmenjivali argumente. I naravno ja sam govorio o još jednoj važnoj stvari, a to je pitanje energetike, kako i na koji način da to rešimo. Jer to će biti jedna od ključnih stvari, za koju nisam siguran da ćemo lako uspeti da rešimo. I zato moramo u potpunosti da se posvetimo, da bismo mogli da prevaziđemo sve probleme u budućnosti", rekao je Vučić.
Predsednik Vučić izjavio je danas da ne isključuje mogućnost drugačijih dalekosežnih odluka koje EU može da donese posle izbora u Nemačkoj.
Vučić je u Budimpešti, odgovarajući na pitanje novinara da li posle današnjeg samita Evropske političke zajednice ima nade za mir i stabilnost u Evropi, rekao da na osnovu svega što je video danas može da kaže da mnogi razmišljaju o narednim potezima, iščekujući, pre svega, poteze Bele kuće.
Predsednik Srbije je naveo da je francuski predsednik Emanuel Makron govorio o važnim stvarima i da se moglo zaključiti da se razmišlja o evropskoj bezbednosti, evropskoj sigurnosti.
"Ne isključujem mogućnost, nisam optimista, ali ne isključujem mogućnost drugačijih i dalekosežnih odluka koje EU može da donese posle izbora u Nemačkoj", kazao je Vučić.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić poručio je danas na Samitu Evropske političke zajednice u Budimpešti da EU treba da promeni svoju strategiju o celom Zapadnom Balkanu, kao i o Srbiji i donese strateške odluke o pitanjima proširenja.
"Mislim da treba da razgovaramo o strateškim pitanjima", naglasio je Vučić koji je bio među šest glavnih govornika na otvaranju samita.
On je nepomenuo da je ulazak Rumunije, Bugarske i još nekih zemalja u EU bila politička odluka.
"To je bila politička odluka koju je donela EU u vreme kada je bilo strateških odluka i ljudi koji su razmišljali strateški. Mi to tako vidimo. Kažite - u redu nekoj zemlji ide sve bolje. A, privreda Srbije je najjača ekonomija po svim kriterijumima na Zapadnom Balkanu. Da, ali Srbija nam ne treba. Zato što nisu uveli sankcije Rusiji ili iz bilo kog drugog razloga, nisu rešili neke svoje probleme", rekao je Vučić.
Dodao je da Srbija nije jedina koja ima probleme i da nije sama stvorila sve svoje probleme.
On je poručio da Srbija ostaje na evropskom putu i da je lojalan partner EU, kao i da je Evropi u novim okolnostima potreban strateški razgovor.
Zahvalio je mađarskom premijeru Viktoru Orbanu što je dobio šansu da govori jedini sa Zapadnog Balkana, što na prošlom samitu nije bio slučaj, jer niko sa ZB nije imao prilku da govori.
"Nije mi lako da iznosim drugačije mišljenje o svim pitanjima, ali daću sve od sebe da budem što iskreniji u ovim okolnostima. Verujem da nam je, umesto ponavljanja i ponavljanja istih poruka, potreban pravi strateški razgovor između svih nas koji ovde sedimo i nekih drugih zemalja", poručio je predsednik Srbije.
Dodao je da se svet promenio i da će nastaviti da se menja, ali da mi u Evropi i dalje živimo prošlosti, ne prihvatajući je i ponavljajući iste floskule kao što smo nekada radili.
Govoreći na Samitu Evropske političke zajednice u Budimpešti, on je istakao da treba biti iskren i videti šta je rešenje i da ne zna šta znači da neko mora da pobedi i da Evropa mora da ima pobednika.
"Kada, kako? Kako će Putin pobediti? Kako ćemo mi da pobedimo? Da li smo spremni da žrtvujemo pet, deset miliona ljudi? Bilo ko od vas? Bilo ko od nas? Ne, ne mogu ništa da kažem Ukrajincima. Ukrajinskom predsedniku Volodimiru Zelenskom i šefu diplomatije Andreju Sikuku ovde ne mogu ništa da kažem. Mnogo pate. Ali mogu da se zapitam, jer znamo da mi Evropljani treba da pobedimo, ali ne znamo kako, ne znamo kada. Zato govorim samo jedno, da je primirje ili prekid vatre od najveće važnosti za sve u Evropi", ukazao je Vučić.
On je dodao da pruža punu podršku Ukrajini u svim njienim evropskim, ekonomskim i svim drugim naporima.
"Sve ostalo će nas odvesti u dalju katastrofu i to je to", ocenio je Vučić.