Glas Javnosti


Amerika će pokušati da oslabi kinesku kontrolu nad lukama

Svet
Autor: Glas javnosti

SAD nameravaju da slabe kontrolu Kine nad svetskim lukama, piše Rojters, pozivajući se na izvore u Vašingtonu.

Ova inicijativa je deo najambicioznijeg napora SAD da prošire svoj uticaj na moru od 1970-ih i ima za cilj da odgovori na sve veću zabrinutost u Vašingtonu da bi Amerika mogla biti u nepovoljnom položaju u odnosu na Kinu u slučaju konflikta.

Administracija Donalda Trampa zabrinuta je zbog kineskih ulaganja u luke Paname, Grčke, Španije, zemalja Karipskog basena, kao i na zapadnoj obali SAD.
️Prema podacima Saveta za međunarodne odnose, na avgust 2024. godine Kina je imala udele u 129 luka širom sveta. Među razmatranim opcijama Bele kuće je podrška američkim ili zapadnim privatnim kompanijama pri kupovini kineskih udela u lukama.

U Vašingtonu smatraju da je zavisnost SAD od stranih brodova i luka prevazišla meru, a američka trgovačka flota loše je pripremljena za osiguranje logistike u vreme rata.

Glas javnosti /S04S 

Pratite nas na našoj Facebook , Instagram , Telegram , Tiktok , Jutjub stranici, ali i na X nalogu.

SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR