Glas Javnosti

Amerika zarađuje ogromne pare na tuđoj muci: Evropa najveći kupac oružja

Svet
Autor: Glas javnosti

Od 2020. do 2024. godine SAD su ojačale dominaciju u izvozu oružja u svetu, izvoz Rusije je značajno opao, a najveći uvoznik postala je Ukrajina, čiji je uvoz oružja gotovo sto puta premašio vrednosti iz perioda 2015-2019. godine, objavio je danas Međunarodni institut za mir iz Stokholma (SIPRI).

Evropski uvoz oružja je u proteklih pet godina porastao za 155 odsto u odnosu na prethodni petogodišnji period, kao odgovor evropskih država na rusku invaziju Ukrajine i neizvesnost oko buduće spoljne politike SAD, naveo je SIPRI u novom izveštaju o transferu oružja u svetu.

Uvoz evropskih članica NATO se gotovo udvostručio (105 odsto), pri čemu su SAD bile najveći snabdevač oružjem – sa 64 odsto. Ostali najveći izvoznici oružja su evropske članice NATO, među kojima Francuska, zatim i Južna Koreja takođe sa po 6,5 odsto, Nemačka sa 4,7 odsto i Izrael sa 3,9 odsto.

Stručnjak SIPRI Piter Vezeman je izjavio da su zbog sve ratobornije Rusija i tenzija u trantlantskim odnosima tokom prvog mandata američkog predsednika Donalda Trampa, evropske članice NATO preduzele korake da smanje zavisnost od uvoza oružja i ojačaju evropsku odbrambenu industriju.

– Međutim, prekoatlantske isporuke oružja imaju duboke korene. Uvoz iz SAD je porastao pa tako evropske države NATO i čekaju dalje isporuku gotovo 500 aviona i mnogih drugih borbenih sistema koji su već naručeni od SAD – rekao je istarživač SIPRI Vezeman.


Po izveštaju, SAD su svoj udeo u globalnom eksportu oružja podigle na 43 odsto, dok je udeo Rusije opao za 64 odsto, i ona je sa učešćem u globalnom izvozu od 7,8 odsto pala sa drugog na treće mesto, iza Francuske (9,6 odsto).

Spisak deset najvećih izvoznika ostao je isti kao i 2015-2019, sa izuzetkom pada Rusije na treće mesto i skoka Italije sa desetog na šesto mesto, sa globalnim udelom od 4,8 odsto. Među prvih deset eksportera su i Kina, Nemačka, Velika Britanija, Izrael, Španija i Južna Koreja.

Obim transfera oružja u svetu ostao je u periodu od 2020. do 2024. po vrednosti približno isti kao i u prethodna dva petogodišnja perioda, ali je bio 18 odsto viši od transfera u razdoblju od 2005. do 2009. godine.

Izvoz američkog oružja je u poslednjih deset godina porastao za 21 odsto, a globalni udeo sa 35 na 43 odsto. SAD su u prošlih pet godina teško naoružanje izvezle u 107 zemalja širom sveta, a najveći pojedinačni uvoznik je bila Saudijska Arabija sa 12 odsto.

Međutim, prvi put u poslednje dve decenije najveći deo američkog oružja je isporučen Evropi (35 odsto), a zatim na Bliski istok (33 odsto).

Unsplash
foto: Pixabay


– SAD su jedinstvenoj poziciji kada je reč o izvozu oružja. Sa globalnim udelom od 43 odsto, njihov izvoz je više nego četiri puta veći od izvoza drugog po redu najvećeg eksportera, Francuske-izjavio je prgramski direktor SIPRI Metju Džordž.

Ukrajini je, navodi se u izveštaju, posle potpune ruske invazije 2022. godine oružje slalo najmanje 35 država, a na čekanju su i značajne dodatne isporuke Kijevu. Ukrajina je učestvovala sa 8,8 odsto u ukupnom uvozu oružja u svetu.

Najveći deo tog oružja je stigao iz SAD (45 odsto), a slede Nemačka (12 odsto), Poljska (11 odsto). Ukrajina je bila i jedina evropska zemlja među deset najvećih uvoznika naoružanja, iako su i mnoge druge evropske zemlje u znatnoj meri povećale uvoz, piše u izveštaju SIPRI.

Ukupno, najveći uvoznik oružja u svetu ostale su zemlje Azije i Okeanije, iako je i u tim regionima zabeležen pad uvoza sa 41 odsto na 33 odsto što se može pripisati oštrom padu uvoza Kine (64 odsto) između dva petogodišnja perioda. Kina je u tom periodu, navodi SIPRI, ubrzano radila na tome da nadomesti uvoz, pretežno ruskog oružja, sopstvenom borbenim sistemima.


U Aziji i Okeaniji najveći kupci ostali su Indija, Pakistan, Japan i Australija, dok je Kina ispala sa spiska deset najvećih uvoznika.

Uvoz oružja je između 2020. i 2024. opao i na Bliskom istoku, a najveći uvoznici su Katar, Saudijska Arabija, Eggipat i Kuvajt. Katar se u tom periodu popeo sa desetog na treće mesto najvećih uvoznika oružja u svetu.

Uvoz Izraela je, uprkos ratu u Gazi, ostao približno isti kao i u razdoblju od 2015. do 2019, a najveći snabdevač oružja bile su SAD (66 odsto).

Ukupan uvoz oružja smanjivao se u poslednjih deset godina i u Africi, samo je u regionu Zapadne Afrike zbog pogoršanja stanja u proteklih petnaest godina zabeležen snažan porast uvoza (82 odsto), po čemu je prednjačila Nigerija sa udelom od 34 odsto.

Glas javnost/B10S 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

BONUS VIDEO


SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR