Zabrana prodaje kućnih ljubimaca, koja počinje 15. decembra, ima cilj da zaustavi neodgovorne odgajivače, tzv. štancere, koji besomučno iskorišćavaju svoje životinje kako bi proizveli što više legala za prodaju. Novi zakon, koji je potpisala guvernerka Keti Hočul, a stupa na snagu krajem ove godine će omogućiti pet šopovima masovniju saradnju sa azilima i prihvatilištima za napuštene ljubimce.
Država Njujork je u četvrtak postala poslednja država u SAD koja je zabranila prodaju mačaka, pasa i kunića u pet šopovima, preneo je NBCNews. Visokorazvijeno tržište "štancovanih" kućnih ljubimaca tretira životinje kao robu i ne postoji prodavnica kućnih ljubimaca u kojoj se ne prodaju psi i mačke iz masovnog uzgoja.
Pet šopovi tvrde da zakon neće sprečiti nesavesne uzgajivače da i dalje rade po svome ili da utiče na njihove standarde: to bi samo rezultiralo zatvaranjem desetina prodavnica za kućne ljubimce u državi Njujork.
Kalifornija je donela sličan zakon 2017. godine, kad je postala prva država u SAD koja je zabranila prodaju kućnih ljubimaca iz masovnog uzgoja. Iako taj zakon nalaže da pet šopovi sarađuju sa azilima i prihvatilištima za životinje ili spasilačkim organizacijama, kao što sada radi država Njujork, on ne reguliše prodaju privatnih uzgajivača koji i dalje posluju na svoj način. Merilend je 2020. zabranio prodaju mačaka i pasa u prodavnicama kućnih ljubimaca, što je izazvalo nezadovoljstvo vlasnika prodavnica i odgajivača koji su tu meru osporili na sudu. Godinu kasnije, Ilinois je zabranio pet šopovima prodaju komercijalno uzgajanih štenaca i mačića.
U Njujorku, grupe za zastupanje prava kućnih ljubimaca već dugo pozivaju na potpuno zatvaranje objekata koji gaje i prodaju životinje radi zarade, jer se one uzgajaju u nehumanim uslovima.
Emilio Ortiz, menadžer u prodavnici kućnih ljubimaca Citipups u Njujorku kaže da novi zakon može da postane smrtna kazna za posao koji radi više od decenije. On tvrdi da 90 posto njihovog poslovanja čini prodaja pasa i da primenu novog zakona neće preživeti. Ortiz smatra da je zabrana nepravedna prema prodavnicama koje rade sa odgovornim uzgajivačima.
Džesika Selmer, predsednica People United to Protect Pet Integriti, njujorškog udruženja vlasnika prodavnica kućnih ljubimaca, nazvala je zakon kontraproduktivnim, ali je dodala da će guverner "razmotriti zakonske olakšice".
Novi zakon neće uticati na odgajivače koji trguju životinjama rođenim i uzgojenim na sopstvenim imanjima.
Liza Hejni i njen suprug uzgajaju pse u svom domu u Bafalu i podržavaju novi zakon. Oni tvrde da prodavnice kućnih ljubimaca u njihovom susedstvu dobijaju pse iz celog srednjeg Zapada i različitih velikih objekata, a kupci nemaju pojma odakle dolaze životinje i ko je odgajivač.
Senator države Njujork Đanaris izjavio je da će zakon omogućiti kupcima da budu svesniji odakle dolaze njihovi ljubimci: kad bi otišli u masovnu odgajivačnicu i videli užasne uslove u kojima žive njihovi budući ljubimci, nikad ih ne bi kupili. S druge strane, razgovor sa odgovornim uzgajivačem omogućava svima da vide odakle dolaze budući mezimci, čime se prekida lanac štancera i posrednika koji na krajne nehuman način zarađuju novac.
Glas javnosti T02S