Do sada je većina kompanija koje upravljaju društvenim mrežama rekla da će se pridržavati zabrane, ali oni su izrazili sumnju oko toga kako će se sprovoditi i zabrinutost zbog njegovog potencijalnog uticaja. „Zabrinuti smo zbog procesa koji je zakonodavstvo ubrzalo, a koje je propustilo da pravilno razmotre dokaze, šta industrija već čini kako bi obezbedila iskustva koja odgovaraju uzrastu i glasove mladih ljudi”, rekao je portparol Mete.
Vlasnik Iksa Ilon Mask kritikovao je zabranu i ocenio da je to „zakulisni način kontrole pristupa internetu svih Australijanaca”. Australijski ministar za zapošljavanje Marej Vot rekao je danas da bi društvene mreže trebale ozbiljno da shvate zabranu i shvate da imaju „interes da očuvaju svoju reputaciju i svoju društvenu dozvolu”.
„Između tih kazni i društvenog pritiska, videćemo kako se društvene mreže igraju s loptom - a ako to ne urade, onda imamo mogućnost da ih jurimo”, rekao je on.
Australijski Senat odobrio je u četvrtak zakon kojim se osobama mlađim od 16 godina brani da koriste društvene mreže. Australijski političari koji su podržali prvi takav zakon u svetu tvrde da je potrebno obezbediti da još jedna generacija tinejdžera ne doživi „toliko štetnog sadržaja” u godinama koje dolaze.
Političari koji ga nisu jednoglasno podržali, nazvali su ga „rešenjem iz 1970. za problem iz 2024. godine”, dok su grupe za ljudska prava i zagovornici mentalnog zdravlja upozorili da bi to moglo da marginalizuje mlade Australijance. Komisija za ljudska prava, sa druge strane, upozorava da zakon može da naruši prava mladih ljudi i smanji njihovu sposobnost da učestvuju u društvu.
Glas javnosti/ P02S