„Želeo bih da odvojim sidra, šta god da se krije iza tih incidenata, od činjenice da postoji stvarna pretnja po podvodnu vitalnu infrastrukturu”, rekao je Martelijus. Šef Bezbednosno-obaveštajne službe Finske (Supo), nazvao je incidente sa kablovima „sporednim pitanjem”, uprkos tome što je njihovu učestalost opisao kao „neobičnu” za Baltičko more poslednjih godina, prenosi Rojters.
„Najveća zabrinutost u vezi sa Baltičkim morem je to što ruska flota u senci tamo deluje i omogućava Moskvi da prodaje energente drugim zemljama koje ih kupuju”, rekao je on za Rojters. „Flota u senci” je izraz koji se odnosi na brodove koje Rusija koristi za transport nafte, oružja i žitarica, kršeći međunarodne sankcije koje su joj nametnute zbog rata u Ukrajini, navodi agencija.
U izveštaju o stanju nacionalne bezbednosti objavljenom danas, Supo je rekao da desetine brodova flote u senci plove kroz Finski zaliv do ruskih naftnih luka na nedeljnom nivou i da je njihova sposobnost da zaobiđu sankcije od velike važnosti za rusku ekonomiju.
„Sada ima toliko ovih plovila u Baltičkom moru da je verovatćca da se nešto desi, naravno, povećana”, rekao je Martelijus, misleći na prekide kablova i odbijajući da komentariše istrage koje su u toku.
Zapadne zemlje bi ipak trebalo ozbiljno da shvate pretnju svojoj vitalnoj podvodnoj infrastrukturi, dodao je šef finske bezbednosne službe.
Finska je u nedelju oslobodila naftni tanker „Eagle S”, za koji se sumnja da je prekinuo strujni kabl u Baltičkom moru i četiri kabla za prenos podataka krajem prošle godine, ali finska policija tek treba da rasvetli ove incidente u nekoliko istraga koje su u toku, prenosi Rojters.
Finska policija u januaru je saopštila da je na dnu Baltičkog mora pronašla sidro u okviru istrage oštećenja podmorskog električnog kabla „Estlink 2” koji povezuje Finsku i Estoniju.
Policija je navela da je sidro pronađeno na morskom dnu duž rute kojom je prošao tanker „Eagle S” kome nedostaje sidro sa leve strane, preneo je Rojters.
Region Baltičkog mora je u stanju pripravnosti nakon što su je više puta dolazilo do prekida kablova za napajanje, telekomunikacionih veza i gasovoda otkako je Rusija napala Ukrajinu 2022. godine, a vojna alijansa NATO-a pojačala svoje prisustvo fregatama, avionima i pomorskim bespilotnim letelicama, prenosi Tanjug.
Glas Javnosti/ P02S