Glas Javnosti

Gradi se najduži i najdublji podvodni tunel na svetu

Svet
Autor: Glas javnosti

Tunel Rogfast se kopa na deonici ispod Boknafjordena i Kvitsofjordena u norveškom Rogalandu i biće dug 27 kilometara, a njegove dve cevi široke deset i po metara biće položene na dubini od 392 metra ispod nivoa mora.

Rogaland Fiked Link, ili Rogfast kako ga od milja zovu, je podmorski tunel koji se gradi u Norveškoj, a kada bude završen 2033. godine, biće to najduži i najdublji podmorski tunel na svetu.

Norveški autoput E39 vodi od Kristijansanda na jugu Norveške do Trondhajma na severu. Vožnja od početne do krajnje tačke, koja danas traje 21 sat, po završetku ovog građevinskog megaprojekta biće skraćena za polovinu i olakšaće život među fjordovima, koji će morati mnogo manje da se oslanjaju na trajekte, prenosi Punkufer.hr.

Norvežani nisu početnici u izgradnji podvodnih tunela koji mnoga njihova ostrva spajaju jedno sa drugim ili ih čine „bližim obali“, a trenutno najduži je tunel Rifilke, koji je takođe položen 292 metra ispod površine mora i tako je najdublji tunel na svetu.

Sam tunel Rogfast se kopa na deonici ispod Boknafjordena i Kvitsojfjordena u norveškom Rogalandu i biće dug 27 kilometara, a njegove dve cevi široke deset i po metara biće položene na dubini od 392 metra ispod nivoa mora, čime će se postaviti novi svetski rekord, ali i nova merila u inženjerstvu puteva. Očekuje se da će kroz tunel prolaziti oko šest hiljada vozila dnevno.


Za izgradnju Rogfasta biće iskopano osam i po miliona kubika kamena, koji će – jer su ipak Norvežani – biti iskorišćen za druge građevinske projekte i melioraciju okolnog zemljišta.

Uz napredne tunelske tehnike i rešenja koja stavljaju pod kontrolu sumanuti pritisak i obezbeđuju strukturni integritet probijenih stena, gotov tunel će takođe biti opremljen najsavremenijim sistemom za praćenje koji će analizirati podatke u realnom vremenu i zato će Rogfast biti jedan od najbezbednijih tunela na svetu.

Cena ovog megaprojekta je veoma visoka – iznosiće oko 22 milijarde norveških kruna, odnosno oko 2,1 milijardu evra. Finansije su bile razlog što izgradnja pauzirana nakon početnog zamaha 2019. godine, pa su radovi nastavljeni dve godine kasnije, a očekivani rok završetka pomeren sa 2026. na 2033. godinu.

Glas javnosti N01S 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

BONUS VIDEO


SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR