Za stanovnike Detroita u američkoj državi Mičigen, prošlog petka pojam novac iz helikoptera imao je ipak nimalo metaforično – već bukvalno – značenje. Tog popodneva, u istočnom delu grada, na raskrsnici Gratiot avenije i Koner ulice, mali helikopter (po snimcima najverovatnije proizvođača Robinson) je iznenada počeo da izbacuje dolare i latice ruža pravo na iznenađene prolaznike.
Novac iz helikoptera (engl. helicopter money) u ekonomiji označava mere kada država direktno distribuira novac građanima, bez posredovanja banaka i bez obaveze otplate, kako bi se podstakla potrošnja i suzbila deflacija. Ovaj koncept potiče iz metafore Miltona Fridmana o bacanju novca iz helikoptera, a razmatra se kao nekonvencionalna mera monetarne politike u situacijama kada standardni alati, poput sniženja kamatnih stopa, više ne daju rezultate.
???????? A helicopter rained MONEY & rose petals over Detroit to honor Darrell "Plant" Thomas’s last wish! ????✨ The community celebrates a true giver. ❤️ #DetroitLegend #Detroit pic.twitter.com/ZHgoLDjXUu
— PuneNow (@itspunenow) July 3, 2025
Ova nesvakidašnja scena na nebu i ulicama grada čuvenog po proizvodnji automobila, bila je poslednja želja Darrela Planta Tomasa, 58-godišnjeg vlasnika obližnje perionice, poznatog donatora u lokalnoj zajednici i – rekli bi u Srbiji – omiljenog komšije.
Njegovi sinovi su, u znak poštovanja, ispunili njegovu želju da se na dan njegove sahrane prospe oko 5.000 dolara iz helikoptera – kao simbolični oproštaj i čin zahvalnosti zajednici koju je voleo.
"Svako je uzeo po malo", kaže je Lisa Knife, zaposlena u servisu pored, koja je sve posmatrala. Saobraćaj je stao u svih šest traka, ljudi su izlazili iz kola i trčali prema lepršavim novčanicama. Iako je scena bila haotična, sve je proteklo mirno – bez tuče, bez panike.
Policija je privremeno zatvorila deo ulice, a iako su bile najavljene ruže, niko nije znao da će pasti i pare – čak ni vlasti. Federalna vazduhoplovna administracija (FAA) pokrenula je istragu, ali bez najava krivičnog postupka.
A Detroit man has a helicopter drop money from the sky as his last wish.
— ???? SA911 (@Zulu72944051488) July 2, 2025
58-year-old car wash owner Darrell "Plant" Thomas passed away in June and wanted to give his community one final gift. pic.twitter.com/obLXgjdNNe
Za one koji su se tog dana našli na Gratiotu, to nije bio samo oproštaj od jednog čoveka – bio je to trenutak koji je istinski, makar na kratko, pretvorio ekonomsku metaforu u realnost.
U Srbiji se šira javnost prvi put susrela sa helikopterskim novcem tokom pandemije koronavirusa, kada je država 2020. i 2021. godine isplaćivala direktnu novčanu pomoć građanima – najpre po 100 evra svim punoletnim građanima, a kasnije i dodatne iznose određenim kategorijama stanovništva.
Iako ta pomoć nije poticala direktno od centralne banke, već iz budžeta, i formalno ne spada u klasičan helicopter money, njen cilj i efekat – brzo ubrizgavanje novca u domaćinstva radi očuvanja ekonomske stabilnosti – bio je vrlo sličan.
Glas javnosti/T02S