Kako prenosi holandski Tajms, jedan od zaključaka do kojih su došli istraživači Univerziteta u Utrehtu je da mnogo više plastike ostaje u rekama i da mnogo manje stigne do okeana.
Oni su zasnovali proračune na osnovu više od 20.000 lokacija na kojima su vršili merenja.
Prethodne procene količine plastike u okeanima zasnivane su uglavnom na zvaničnim podacima o količini plastike koja se proizvede godišnje, što je oko 400 miliona tona, odnosno ukupno 10 milijardi tona od 1950-ih godina, od čega je samo šest odsto ponovo upotrebljeno.
Na osnovu tih procena, ekološke organizacije procenjuju da više od 10 miliona tona plastike završi u okeanima svake godine.
„Samo mali deo plastičnog otpada stiže do okeana. A ono što ostane u okeanima pluta u velikim komadima mnogo duže. U vodi ima daleko manje mikroplastike nego što se mislilo”, naveo je okeanolog na Utrehtskom univerzitetu Mikael Kandorp.
Biolog Merijn Tinga je „oprezno optimističan” u pogledu ovih zaključaka, navodi holandski Tajms.
„Naravno, nadamo se da je plastike manje od očekivanog. Ali, čak i ako je količina otpada sto puta manja nego što se ranije mislilo, ipak je previše. Naročito je loše ako se otpad duže zadržava u rekama, gde ga je relativno lakše očistiti”, smatra Tinga.
Glas javnosti/T01S