Tiranski režim Kim Džong Una smatra hemijsko oružje sve važnijim strateškim sredstvom odvraćanja i eksponencijalno je proširio sisteme za istraživanje, razvoj i proizvodnju, prenosi britanski The Telegraph.
"Hemijsko oružje se klasifikuje kao upotrebljivo i najrealističnije sredstvo u pripremi za rat punog razmera", rekao je izvor.
Dodao je da bi hemijsko oružje moglo biti korišćeno zajedno sa nuklearnim oružjem u slučaju sukoba.
"Vlasti veruju da je hemijsko oružje strateško oružje kojim bi se prvo neutralisovali neprijateljski štabovi i ključni vojni objekti, pre upotrebe nuklearnog oružja", rekao je izvor.
Najverovatnija meta napada bila bi Južna Koreja, koja je tehnički i dalje u ratu sa Severnom Korejom od 1950-ih, iako otvorenih sukoba nije bilo decenijama.
Iako je Kim Džong Un, lider Severne Koreje, odustao od ciljeva ujedinjenja, zapretio je napadom na jug nuklearnim oružjem ako bude isprovociran.
Interni vojni dokument u koji je Daily NK imao uvid takođe potvrđuje da Severna Koreja smatra hemijsko oružje "najvišim sredstvom za trenutni odgovor neposredno pre upotrebe nuklearnog oružja".
Sa najmanje 50 nuklearnih bojevih glava u svom arsenalu, izvor iz režima kaže da se Severna Koreja "javno hvali" svojim nuklearnim sposobnostima, ali da je "tiho" i "brzo" razvijala i "smrtonosno hemijsko oružje".
Između 2022. i 2024. godine, režim je drastično proširio svoje sisteme za precizno mešanje i povećao broj potpuno automatizovanih proizvodnih linija.
Južnokorejske procene navode da Sever poseduje zalihe od 2.500 do 5.000 tona hemijskih bojnih agenasa, a program je fokusiran na nabavku cijanida, iperita (sumpornog iperita), fosgena, sarina i VX.