Brisel je time prvi put posegnuo za Međunarodnim instrumentom za nabavku EU, koji je stupio na snagu 2022. godine i trebalo bi da garantuje reciprocitet u pristupu tržištu. „Nažalost, EU uporno radi po svome, uprkos dobroj volji i iskrenosti Kine, i uvodi restriktivne mere i nove protekcionističke barijere“, saopštilo je ministarstvo trgovine u posebnoj izjavi u nedelju.
"Stoga Kini ne preostaje ništa drugo nego da uvede recipročne restriktivne mere", dodaje se u saopštenju.
Kinesko ministarstvo najavilo je protivmere još krajem juna. Kancelarija delegacije EU u Pekingu nije odmah odgovorila na upit da ih komentariše. Kina je od nedelje ograničila i uvoz medicinskih proizvoda iz drugih zemalja koji sadrže komponente proizvedene u EU u vrednosti većoj od polovine vrednosti ugovora, saopštilo je ministarstvo finansija.
Ograničenja ne obuhvataju medicinsku opremu koju evropske kompanije proizvode u Kini, dodali su u saopštenju. Krajem jula trebalo bi da se održi samit drugog i trećeg najveće svetske privrede, podseća Rojters.
Inače, u subotu Kina je na pet godina uvela carine u visini do 34,9 odsto na uvoz žestokih pića iz EU, uz obrazloženje da su ih kompanije plasirale na kinesko tržište po cenama nižim od troškova proizvodnje.
Izvor iz francuske vlade rekao je Rojtersu da su kineski zvaničnici više puta povezivali pregovore o konjaku s pregovorima s EU o električnim vozilima. Peking želi da EU zameni uvozne carine na kineska električna vozila obavezujućim minimalnim cenama po uzoru na one predložene za konjak, rekli su izvori.
Glas javnosti/T02S