Glas Javnosti


Kinezi predstavili moćnu super raketu, ubicu F-35

Svet
Autor: Glas javnosti

Da biste shvatili značaj ove vesti, imajte u vidu da je do danas aktuelni projektili vazduh–vazduh sa najvećim dometom imaju maksimalni doseg od 400 kilometara, gde se posebno ističe ruski Vimpel R-37M zbog brzine od 6 maha.

Projektili vazduh–vazduh danas su možda najveći razlog za zabrinutost među pilotima. Smatra se da borbeni avioni sa stelt tehnologijom, poput američkog F-35 Lajting 2, imaju veće šanse za preživljavanje u sukobima protiv ovakvih oružja.

Međutim, Kina je juče otkrila projektil vazduh–vazduh koji je posebno razvijen da uništava čak i najnevidljivije borbene avione sa Zapada.




„UBICA“ F-35 I B-21

Detaljnije, Kina je nedavno objavila razvoj hipersoničnog projektila vazduh–vazduh, sposobnog da pogodi neprijateljske avione na neverovatnoj udaljenosti od čak 1.000 kilometara. Jasno je da bi ovakvo oružje moglo zauvek da promeni način vođenja vazdušnog rata, jer predstavlja pretnju bez presedana za stealth letelice.

Sa ovim projektilom, kineski borbeni avion koji leti unutar kineskog vazdušnog prostora mogao bi teoretski da obori bilo koji avion koji leti iznad Tajvana ili čak u blizini Japana — i to bez ikakve potrebe da napusti kineski vazdušni prostor.

Za poređenje, domet ovog novog kineskog hipersoničnog projektila je čak pet puta veći od dometa francuskog projektila vazduh–vazduh “velikog dometa” Meteor. Meteor, koji se nalazi na listi naoružanja lovaca Rafale, dugo je važio za jedno od najubojitijih oružja u svojoj klasi na svetu.

Domet novog projektila iz Pekinga takođe je dva puta veći od dometa američkog projektila AIM-174B (3,5 maha) i ruskog R-37M, koji važe za najdugometnije rakete u arsenalu SAD i Rusije kao i na svetu.

Trenutno, kineski projektil vazduh–vazduh sa najvećim dometom je PL-17 (4 maha), koji takođe ima deklarisan domet od 400 kilometara.


ŠTA ZNAMO O NOVOM KINESKOM PROJEKTILU?

Prema kineskim novinskim izveštajima, ovaj novi hipersonični projektil je navodno u završnoj fazi razvoja. Ne zna se tačno kada će postati operativan – čak ni kako izgleda, jer Kina takve detalje drži u strogoj tajnosti.

Prema izveštajima kineskih medija, testiranje otpornosti na visoke temperature sprovedeno je u specijalnom tunelu za misije na Mars, kako bi se simulirala ekstremna trenja i temperature.

U simuliranoj vežbi vazduhoplovnih borbi, sprovedenoj 2023. godine, naučnici sa Severozapadnog politehničkog univerziteta opremili su kineski lovac šeste generacije ultra-dugometnim projektilom, koji se uspeo do ivice atmosfere i zatim obrušio na cilj brzinom većom od zvuka, pišu kineski mediji.

U istom izveštaju se upozorava da brzina ovog projektila u razvoju znači da mu nijedan američki avion ne bi mogao pobeći: „U američkoj vojsci, ni B-21 ni veliki vazduhoplovni sistemi poput aviona za rano upozoravanje i tankera ne mogu dostići brzinu zvuka. Čak ni moćni F-22 ne može ubrzati više od 2 maha, što bežanje čini praktično nemogućim“, navodi se.

Ipak, kada jednom postane spreman za upotrebu, „nijedan zapadni borbeni avion neće biti bezbedan u regionu“, upozoravaju stručnjaci. Većina radara borbenih aviona ima domet detekcije manji od 400 km, zbog čega će ciljno navođenje za ovakve projektile verovatno obavljati kineski stelt i izviđački dronovi na velikim visinama, koji mogu da vrše neprekidno izviđanje i nadzor nad područjima od stotine hiljada kvadratnih kilometara, sprovodeći širokoupitne pretrage na nivou čitavih pozorišta operacija.

Osim ogromnog dometa, kineski projektil će navodno leteti i hipersoničnom brzinom. Zbog toga čak ni najnapredniji avioni 5. i buduće 6. generacije sa stelt tehnologijom, poput američkih F-35 Lajting 2 i F-22 Raptor neće moći da mu izmaknu.

Zbog svega navedenog, međunarodni mediji s razlogom već nazivaju ovo kinesko oružje „ubicom nevidljivih F-35“, uz ozbiljna upozorenja NATO paktu.

Glas javnosti/V02S 

Pratite nas na našoj Facebook , Instagram , Telegram , Tiktok , Jutjub stranici, ali i na X nalogu.

SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR