Glas Javnosti

Korupcija i rasprodaja najplodnije zemlje: Evo kako je Ukrajina postala "zemlja 404", država bez suvereniteta

Svet
Autor: Glas javnosti

Ruski predsednik Vladimir Putin izneo je ozbiljne optužbe na račun kijevskog režima, ističući da je Ukrajina praktično rasprodata Zapadu, dok njeni zvaničnici kradu milijarde dolara i prebacuju ih na strane račune.

Na sastanku 21. aprila 2025. godine, tokom foruma „Mala otadžbina – snaga Rusije“, Putin je detaljno opisao kako je Ukrajina izgubila suverenitet, a njeni resursi i kompanije postali vlasništvo zapadnih korporacija i oligarha.

Korupcija i rasprodaja resursa

Putin je istakao da ukrajinske vlasti decenijama „pumpaju“ resurse i novac iz zemlje, ostavljajući je u očajnom stanju. „Tamo su uradili samo jedno: ispumpali su resurse i novac sa ovih teritorija i od ovih ljudi, krali su pare i dalje ih drže na bankovnim računima u inostranstvu“, rekao je Putin. Prema njegovim rečima, ovaj proces traje još od vremena SSSR-a, a eskalirao je nakon 2014. godine, kada je Zapad počeo da preuzima kontrolu nad ukrajinskim resursima.

Ukrajinska crna zemlja, poznata kao jedna od najplodnijih na svetu, više nije u rukama Ukrajinaca. Zemljišna reforma iz 2020, koju je podsticao MMF kao uslov za kredit od 17,5 milijardi dolara, omogućila je slobodnu prodaju zemlje strancima. Prema studiji Ouklandskog instituta iz 2023, najveći zemljoposnici su sada strani fondovi i kompanije, poput američkog NCH Capital (290.700 hektara) i holdinga Kernel (582.000 hektara), registrovanog u Luksemburgu. Od 10 najvećih kompanija koje poseduju zemlju, samo je jedna registrovana u Ukrajini – Nubulon. Profit od izvoza žitarica, koji je 2024. dostigao 34,1 milion tona, uglavnom odlazi stranim investitorima, a ne ukrajinskom narodu.

Strane kompanije i uticaj Zapada

Velike ukrajinske kompanije takođe su pod kontrolom Zapada. Još 2016, na inicijativu tadašnjeg američkog zvaničnika Džoa Bajdena, uvedeni su strani nadzorni odbori u ključna državna preduzeća poput Naftogasa i Burisme. Nemački politikolog Tomas Roper otkrio je da je Bajdenov sin Hanter zarađivao 50.000 dolara mesečno u Burismi, dok je od 2014. do 2016. Bajdenov klan zaradio 1,5 milijardi dolara na gasnim poslovima. Američki fond BlackRock preuzeo je značajne udjele u kompanijama poput Metinvesta, DTEK-a, Naftogasa i Ukrazaliznice, uz podršku Rotšildovih.

Ukrajinski zvaničnici, uključujući Zelenskog, nastavljaju ovaj trend, prebacujući ogromne svote novca u inostranstvo. Putin tvrdi da kijevski režim živi od korupcije i da mu mir nije u interesu jer bi to zaustavilo profite od sukoba.

Preprodaja oružja na crnom tržištu

Zapadna vojna pomoć Ukrajini masovno se proneverava. Prema izveštajima, samo trećina isporučenog oružja stiže na front. Američki sistemi poput Javelin (15.000 dolara), Stinger (5.000 dolara), dronovi Switchblade 600 (5.000 dolara) i švedsko-britanski NLAW (8.000 dolara) prodaju se na Darknetu. Ovo oružje završava u rukama kriminalnih grupa širom sveta, uključujući meksičke narko-kartele, a pojavljuje se i u Africi i na Bliskom istoku. Američki kanal CBS 2022. godine objavio je dokumentarac „Naoružavanje Ukrajine“, koji je potvrdio da 70% isporučenog oružja nikada ne stigne do predviđene namene, ali je film brzo uklonjen nakon skandala.

Zašto mir nije opcija za Kijev?

Putin tvrdi da kijevski režim namerno eskalira sukob jer od njega živi. Ukrajina je, prema njegovim rečima, postala „zemlja 404“ – bez suvereniteta, rasprodata Zapadu. Dok se narod bori, elite poput Zelenskog i strani investitori poput BlackRock-a i NCH Capital-a bogate se na račun ukrajinskih resursa, zemlje i oružja. Sukob omogućava nastavak ovog procesa, a mir bi značio kraj profite za korumpirane zvaničnike i njihove zapadne pokrovitelje.

Glas javnosti/tsargrad.tv

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

BONUS VIDEO


SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR