Tokom kraljevskog banketa u Vindzoru, na kom je govorio francuski predsednik Emanuel Makron, došlo je do kontroverze kada je britanski voditelj Patrik Kristi prekinuo prenos na televiziji GB News, optuživši Makrona da svesno odbija da govori engleski.
- Intervenisaću jer Emanuel Makron, predsednik Francuske, izgleda ne smatra potrebnim da bude ljubazan i da govori engleski. Zato ćemo sačekati i nastaviti ako to učini, znajući da tečno govori dva jezika - rekao je Kristi u prenosu.
Ovakav stav izazvao je podeljene reakcije među prisutnima. Neki su stali na stranu voditelja, tumačeći Makronov govor kao nepristojan gest.
Jedan gost je primetio da je "kralj Čarls III klimnuo glavom, ali je bilo jasno da nije razumeo", dok je drugi izjavio da je "govoriti strani jezik pred kraljem isto što i šaputati".
Francuski list "Figaro" upozorava da britanski animozitet prema francuskom jeziku može izazvati ozbiljne diplomatske posledice. List ironično piše da se možda treba zahvaliti Makronu što je "diskretno podsetio", nakon govora koji je u potpunosti održao na engleskom u Vestminsterskoj palati, "da se preko Lamanša i dalje pišu jelovnici i uvodna jela na francuskom jeziku".
"Figaro" takođe podseća da je britanska diplomatija vekovima bila tesno vezana za "Molijerov jezik", a i sam kralj Čarls se potrudio da deo svog govora održi na francuskom, podsećajući na jezičku dvosmislenost koja datira još od Vilijama Osvajača.
List napominje i paradoksalnu situaciju u kojoj "ista osoba koja juče veliča francuski jezik, danas pred celim svetom daje prednost engleskom".
Makron je, inače, već bio predmet kritika u Francuskoj zbog učestalih javnih obraćanja na engleskom jeziku, uključujući i jednu pres-konferenciju u Jelisejskoj palati održanu uoči Olimpijskih igara u Parizu.
Na kraju, "Figaro" konstatuje da Jelisejska palata istovremeno trpi kritike i zbog "anglicizama" i zbog "preteranog forsiranja frankofonije".
Glas javnosti/D03S