"Metin" servis za razmenu poruka, Vocap nije bezbedan, rekao je tehnološki milijarder Ilon Mask, vlasnik mreže X. On je ponovo napao Vocap zbog njegovog rukovanja ličnim podacima.
Mask je u subotu prokomentarisao objavu na mreži X, u kojoj je korisnik pitao: "Ako su Vocap poruke šifrovane od kraja do kraja, zašto vidim oglase za torbu iz vedra neba?"
Preduzetnik je ponudio kratak odgovor, rekavši: "Zato što je špijunski softver."
Mask je u maju učestvovao u onlajn prepirci sa Vocapom, koji je u vlasništvu konglomerata "Meta" Marka Zakerberga. Tada je odgovorio na drugu objavu na mreži X u kojoj se tvrdilo da Vocap izvozi korisničke podatke svake noći, a koji se analiziraju i koriste za ciljano oglašavanje, čineći korisnike proizvodom, a ne kupcem.
Elon Musk just claimed that WhatsApp is spyware. Its easy to make such accusations against an app owned by Meta, since the companys reputation for not being very privacy-friendly. I understand your concerns, but please you should also understand that end-to-end encryption… https://t.co/O6Vs9hQL08 pic.twitter.com/A4U40U3Mwt
— WABetaInfo (@WABetaInfo) July 7, 2024
- Vocap svake noći izvozi vaše korisničke podatke. Neki ljudi i dalje misle da je to bezbedno - rekao je izvršni direktor "Tesle" i "Spejsiksa", misleći na dugogodišnju zabrinutost oko deljenja podataka između Vocapa i druge "Metine" platforme Fejsbuka.
Razmenu je primetio šef Vocapa Vil Katkart, koji je pokušao da odbrani ponašanje svoje platforme.
- Mnogi su to već rekli, ali vredi ponoviti: "Ovo nije tačno. Ozbiljno shvatamo bezbednost i zato šifrujemo vaše poruke od kraja do kraja" - rekao je Katkart u svom postu na mreži X.
Međutim, istraživač bezbednosti, Tomi Misk, koji se takođe pridružio debati, pojasnio je da, iako poruke na Vocapu mogu biti šifrovane od kraja do kraja, "korisnički podaci nisu samo poruke".
- Metapodaci, kao što su lokacija korisnika s kojom korisnik komunicira, obrasci kada je korisnik onlajn, itd... Ovi metapodaci u skladu s vašom politikom privatnosti se zaista koriste za ciljane oglase u svim "Meta" uslugama. Dakle, Ilon Mask je u pravu - rekao je on.
Misk je ranije otkrio ranjivost podataka na Tik-toku, Fejsbuku i "Eplovim" proizvodima.
Godine 2022, kada je još bio u procesu kupovine Tvitera, Mask je tvrdio da Zakerberg ima previše kontrole nad društvenim medijima zbog toga što je "Meta" posedovala Fejsbuk, Instagram i Vocap. On je "Metinog" generalnog direktora nazvao "Markom Zakerbergom XIV", aludirajući na francuskog kralja Sunca Luja XIV, koji je tvrdio da je sama država i bio je poznat po svom bogatstvu i autoritarnoj moći.
Glas javnosti/R01S