Francuska peticija, kojom se poziva na ukidanje kontroverznog zakona prema kom se dozvoljava ponovno uvođenje zabranjenog pesticida zpoznatog da šteti ekosistemima prikupila je više od milion potpisa za samo nekoliko dana i time lako prešla prag potreban za raspravu o tom pitanju u parlamentu.
Novi zakon u Francuskoj koji dozvoljava ponovno uvođenje zabranjenog pesticida izazvao je masovne reakcije građana. Takozvani Diplombov zakon dozvoljava povratak acetamiprida, insekticida za koji se zna da je toksičan za oprašivače poput pčela, ali i za čitav ekosistem. Propis je usvojen 8. jula, ali još nije stupio na snagu. Zakon, nazvan po konzervativnom poslaniku koji ga je predložio, predstavljen je u parlamentu kao mera koja će „smanjiti ograničenja” francuskih poljoprivrednika.
Sada se masovnim protivljenjem građana otvara put za parlamentarnu raspravu o suštini zakona, ali ne i za njegovu reviziju. Inače u Francuskoj do sada nijedna peticija nije bila tema rasprave u parlamentu u skorijoj istoriji.
Predsednica Donjeg doma parlamenta Jael Braun-Pive izjavila je juče da je za organizovanje takve debate, ali je dodala da usvojeni zakon neće biti poništen.
Inače, ovu peticiju pokrenula je jedna studentkinja 10. jula, a zakon predviđa ponovno uslovno uvođenje acetamiprida, pesticida zabranjenog u Francuskoj, ali odobrenog u drugim delovima EU do 2033. godine.
Njegovi efekti na ljude su izvor zabrinutosti iako su rizici i dalje neizvesni zbog nedostatka obimnijih studija. Taj pesticid je posebno tražen među proizvođačima cvekle i lešnika, koji smatraju da nemaju zamenu u borbi protiv štetočina i da su bez njega izloženi nelojalnoj konkurenciji.S druge strane, pčelari upozoravaju da je taj pesticid „ubica pčela”.
Zakon, usvojen bez rasprave u parlamentu, vlada je predstavila kao „veliki korak ka ponovnom osvajanju francuskog prehrambenog suvereniteta”. Zakon su zatražila dva velika poljoprivredna sindikata.
Poslanici levice su se 11. jula obratili Ustavnom savetu, telu nadležnom za praćenje usklađenosti zakona, smatrajući zakon nespojivim sa zaštitom životne sredine i pravom na zdravlje.
Glas javnosti/P02S