Poglavar Rimokatoličke crkve, Papa Lav 14, zatražio je da Venecuela ostane nezavisna zemlja i ukazao da s „dušom punom zabrinutosti“ prati zbivanja pošto su SAD svrgnule i odvele predsednika Nikolasa Madura.
Lav, inače poreklom iz Amerike, pozvao je na poštovanje ljudskih prava i vladavine prava, "kako je to zapisano“ u Ustavu Venecuele.
„Ne smemo odlagati prevazilaženje nasilja i kretanje putem pravde i mira, uz garantovanje suvereniteta te zemlje“, rekao je papa hodočasnicima na Trgu Svetog Petra u Vatikanu, prenosi Rojters.
Predsednik SAD Donald Tramp je u 3. januara rekao da će SAD preuzeti kontrolu nad Venecuelom bogatom naftom, a pošto je naredio akciju radi hapšenja Madura koji je odveden u pritvorski centar u Njujorku gde čeka na iznošenje optužbe za „narko-terorizam“.
Podsećamo, papa je prošlog meseca pozvao američkog predsednika da ne svrgava Madura vojnom silom.
Glas javnosti/N013S