Lagana kiša nije pokvarila raspoloženje gomile ljudi okupljene na Trgu gradske većnice u gradu na severu Španije čija je odeća već bila natopljena crnim vinom i sangrijom koji slobodno teku tokom osmodnevnog festivala koga je proslavio roman Ernesta Hemingveja „Sunce se ponovo rađa“.
Festival se nije održao 2020. i 2021. godine zbog ograničenja u pandemiji koronavirusa. Grupe za prava životinja žele da se taj događaj zauvek zabrani, piše N1.
- Bila sam u San Ferminu već puno puta, ali ovo je puno drugačije, ljudima je nedostajalo slavlje, srećni su što su sa svojim porodicama, srećni su što su bez maski, samo žele da se osećaju živima i uživati u suncu - rekla je 45-godišnja Mišel Rene iz San Franciska.
- Energija je fantastična. Ovo je najbolja zabava, najbolja stvar koju sam video u životu - dodao je Pablo Kortes, turista s Havaja koji je, kao i Rene, s balkona gledao ceremoniju otvaranja poznatu kao „Ćupinazo“.
Un placer asistir por primera vez al famoso Chupinazo en las calles de Pamplona en unos #Sanfermines2022 tan especiales: tras 2 años sin celebrarse y con un mensaje de apoyo crucial a todos los pacientes de ELA de la mano de un gran tipo como Juan Carlos Unzué.
— Edmundo Bal (@BalEdmundo) July 6, 2022
¡Viva San Fermín! pic.twitter.com/hzSzC6HlE8
Mnogi prisutni plešu i piju celu noć.
Trke, tokom kojih šest namenski uzgojenih borbenih bikova i trkači jure kroz uske ulice stare četvrti Pamplone na trasi dugoj 800 metara, počinju u četvrtak i trajaće nedelju dana, uključujući vikend kad su obično najopasnije zbog većih gužvi.
Ukupno ima osam trka, a obično svaka traje tri do pet minuta. Bikovi uveče završavaju u areni, pa ih ubiju.
Desetine aktivista za prava životinja u kostimima dinosaurusa protestovali su u utorak u Pamploni, uzvikujući: „Borbe s bikovima su praistorijske“.
Festival je opasan i za ljude. Najmanje 16 trkača smrtno je stradalo tokom godina, a poslednja žrtva bio je muškarac kojega je izbo bik 2009. godine.