Protesti protiv nedavno usvojene penzione reforme nastavljeni su u ponedeljak u nekoliko francuskih gradova nakon što je francuska vlada izglasala nepoverenje parlamentu. Deo demonstranata ponovo se sukobio sa policijom, a uhapšene su 243 osobe.
U Parizu su demonstranti zapalili kante za otpatke i nosili plakate sa sloganima poput „I mi ćemo preduzeti nasilnu akciju“ i „Makron da podnese ostavku“, između ostalog. Ponovo su izbili sukobi između demonstranata i policije. Povređeno je 11 policajaca, a policija je uhapsila 243 demonstranta.
U međuvremenu, političari sa desnice i levice pozvali su premijerku Elizabet Born da podnese ostavku, prenosi nemačka novinska agencija DPA.
Heaps of garbage left uncollected for days due to strikes were set alight by angry protesters in Paris after President Emmanuel Macrons government survived a no-confidence motion over a pension reform https://t.co/7I0E5hZxoXpic.twitter.com/RVTa1OgvWZ
Francuski predsednik Emanuel Makron odgovoriće u sredu na proteste protiv penzione reforme. Kako je saopšteno iz njegovog kabineta, on će u 13.00 odgovarati na pitanja novinara televizijskih stanica TF1 i France 2, prenosi francuska novinska agencija AFP.
Makron će se danas sastati sa premijerom Bornom, predsednicom Skupštine Jael Braun-Pivet iz svoje centrističke Renesansne partije i predsednikom Senata Džerarom Larčerom iz redova desničarskih republikanaca. Uveče će se sastati i sa poslanicima svoje stranke.
U Francuskoj se već nekoliko nedelja održavaju protesti protiv reforme, koja je, po oceni vlade, neophodna za postojanje francuskog penzijskog fonda. Vlada je u ponedeljak izglasala dva predloga za nepoverenje centrističke koalicije Liot uz podršku levice i krajnje desničarske Narodne skupštine.
Skupština: glasanje o poverenju vladi znači usvajanje penzione reforme Predsednica Skupštine Jael Braun-Pivet potvrdila je posle izglasavanja nepoverenja da to znači da je Skupština usvojila kontroverznu penzijsku reformu, kojom se starosna granica za odlazak u penziju povećava sa 62 na 64 godine, dok se istovremeno produžava rok za odlazak u penziju. uplata doprinosa u penzijski fond.
Vlada, koja nema apsolutnu većinu u parlamentu, usvojila je reformu prošlog četvrtka uz pomoć ustavnih ovlašćenja i zaobišla parlament, a pre toga ju je odobrio i gornji dom parlamenta, senat. Borne je saopštila da je već zatražila od Ustavnog suda da preispita penzionu reformu. Leva opozicija podnela sudu zahtev za raspisivanje referenduma.