Bivši guverner američke savezne države Ilinois Rod Blagojević tvrdi da Iran nije samo na Bliskom istoku, već i u Evropi, na Balkanu i da je u Federaciji BiH razvio bazu za operacije po uzoru na ono što je uradio sa Hezbolahom u Libanu.
Blagojević je u autorskom tekstu za Vašington tajms naveo da je sve počelo 90-ih godina prošlog veka, kada je Iran učestvovao u ratu u BiH koji je vodio kroz podršku muslimanima da bi u u BiH uspostavio evropsku kopiju Hezbolaha iz Libana.
Iran je aktivno podržavao i isporučivao oružje džihadističkim borcima u bosanskom ratu protiv katoličkih Hrvata i srpskih pravoslavnih hrišćana, da je naoružavao muslimanske terorističke grupe poput mudžahedina, koji su se borili u BiH. Kasem Sulejmani je lično bio uključen u vođenje napora Korpusa islamske revolucionarne garde da nadgleda isporuku oružja u BiH. Iran je obučavao Al Kaidu u BiH, a dvojica njihovih pripadnika su se kasnije pridružila napadu na SAD e, udarivši u Pentagon 11. septembra", naveo je Blagojević.
Ističe da je administracija tadašnjeg predsednika Bila Klintona bila svesna ovoga, ali da je na kongresnim saslušanjima u maju 1996.zaključeno da je Klintonova administracija gledala na drugu stranu dok je Iran isporučivao oružje teroristima u BiH.
Podseća da je krajem juna vrhovni šiitski sveštenik u Iranu Ajatolah Naser Makarem Širazi izdao verski dekret kojim je objavljena "fatva" protiv predsdnika SAD Donalda Trampa i izraelskog premijera Benjamina Netanjahua i da je muslimane širom sveta pozvao da zauzmu stav, navodeći da svaka osoba ili vlada koja ugrožava vođstvo i jedinstvo globalne islamske zajednice treba da se smatra "ratnim vođom" podložnim pogubljenju.
"Time je nagovestio planove za šire međunarodno, verski motivisano nasilje. Budimo realni. Dok se ne postigne zadovoljavajuće rešenje u vezi sa iranskom sposobnošću proizvodnje nuklearnog oružja, Islamska Republika Iran ne napada samo svoj narod, već se i priprema za globalno nasilje u ime religije. Izrael, SAD i Evropa su glavne mete terorizma koji sponzoriše Iran", rekao je on u autorskom tekstu.
To, kaže, ne bi trebalo nikoga da iznenadi, jer terorizam, džihad i "fatva" koje sponzoriše Iran nisu ništa novo pošto je Iran, od Islamske revolucije 1979. godine, kojom je uspostavljen režim, aktivno uključen u državno sponzorisani terorizam, a da je jedan od osnovnih prioriteta iranskog režima izvoz revolucije u inostranstvo putem podrške terorističkim grupama i njihovim aktivnostima u drugim zemljama.
Objašnjava da je Iran, tokom svoje istorije, strateški koristio terorističke grupe kao posrednike u spoljnoj politici, koristeći te grupe da bi ostvario uticaj širom Bliskog istoka i šire - od dugogodišnje finansijske podrške Hezbolahu u Libanu do podrške milicijama u Iraku i Jemenu.
"Sa nedavnim porazom Hezbolaha u Libanu, Hamasa u Gazi i Asadovog režima u Siriji, Iran sada možda traži BiH kao sledeće mesto za popunjavanje praznine i uspostavljanje svoje glavne baze operacija kako bi zamenio Liban u izvozu terorizma", kaže Blagojević.
Naglašava da je verovatnoća da se to dogodi toliko realna da je prošlog meseca navela državnog sekretara Marka Rubija i ministra odbrane Pita Hegseta da pošalju pismo ministru odbrane BiH u kojem prete zemlji sankcijama i obustavom svih programa vojne saradnje ako SAD otkriju da sprovodi vojnu saradnju sa Iranom.
To ne bi trebalo nikoga da iznenadi, jer terorizam, džihad i fatva koje sponzoriše Iran nisu ništa novo.
Kako kaže Balkan se često naziva zapadnim krilom Bliskog istoka, a više od 30 godina nakon rata u Bosni 1990-ih, iranski uticaj u Bosni i dalje je duboko ukorenjen i maskiran aktivnostima nevladinih organizacija, USAID-a i "suptilnih političkih saveza".
"I dok levičarski graditelji nacija na Zapadu čestitaju sebi na podršci multietničkoj upravi u Bosni, stvarnost je mnogo više zabrinjavajuća. Bosansko-muslimanski lideri su sarađivali s iranskim vojnim zvaničnicima i pokazali javnu podršku Hamasu. Bosanski muslimani često se okupljaju u znak podrške Hamasu, a ove nedelje su organizovali skup na kome su osudili preventivni napad Izraela i SAD na iranska nuklearna postrojenja", kaže on.
Uprkos tome, dodaje, demokrate i njihove evropske liberalne kolege nastavljaju da umanjuju pretnju iranskog ekspanzionizma, dok istovremeno napadaju one koji podržavaju SAD.
"Americi su potrebni novi prijatelji na Balkanu. Uporni progon Milorada Dodika, predsednika Republike Srpske, i srpske hrišćanske manjine u Bosanskoj Federaciji od strane Bajdenove i Obamine administracije nastavak je iste neuspešne politike Klintonove administracije. Kada će SAD shvatiti da pokušaj umirivanja Irana ne zaustavlja širenje njihove islamske revolucije? To ga samo unapređuje", kaže on.
Ocenjuje da će američki nacionalni interes biti daleko bolje zadovoljen kada se neuspeli Bajden-Obama-Klintonov plan smirivanja Irana napusti i zameni novim strateškim partnerstvom sa srpskim narodom na Balkanu.
"Partnerstvom koje bi bilo ukorenjeno u istim judeo-hrišćanskim vrednostima i u zajedničkim interesima koji čine temelj nepokolebljivog saveza Amerike s Izraelom. Ovo novo strateško partnerstvo učinilo bi svet sigurnijim mestom", zaključio je Blagojević.
Glas javnosti/P02S