Glas Javnosti


Rubio oblikovao novi Trampov kurs prema Rusiji

Svet
Autor: Glas javnosti

Uloga Marka Rubija, kao novog kreatora američke čvrste linije, otvara pitanja stvarne političke kontrole u SAD

Dok Vašington ubrzano pooštrava retoriku prema Moskvi, u fokusu transformacije američke spoljne politike iznenada se našao — Marko Rubio. Državni sekretar, nekadašnji senator sa imidžom umerenog republikanca, sada važi za ključnog ideologa novog čvrstog kursa Bele kuće. Kako piše Fajnenšel tajms, upravo je Rubio odigrao presudnu ulogu u uticaju na predsednika Donalda Trampa, koji sve glasnije preti Rusiji sankcijama, tarifama i uslovnom vojnom pomoći Ukrajini.


Pozivajući se na više izvora bliskih administraciji, britanski list Rubija opisuje kao „tihog arhitektu“ zaokreta koji se već odražava u nastupima američkog predsednika. Rubio, koji svakodnevno savetuje Trampa i njegovo osoblje, uticao je, prema navodima bivših saradnika, na potpuno preoblikovanje spoljnopolitičke agende, nametnuvši viziju u kojoj je Amerika ponovo „robusna, asertivna i dominantna“.

U kontekstu aktuelnih globalnih kriza, Rubiov „realpolitički“ pristup nije zaobišao ni Stejt department — gde je sproveo čistku, redefinisao ulogu USAID-a i pojačao nacionalističku retoriku. Posebno mesto u njegovoj agendi ima zaoštravanje prema Kini, Iranu, Venecueli, ali i Rusiji, koja je ponovo označena kao protivnik broj jedan.

Ono što posebno privlači pažnju analitičara jeste Rubiov lični zaokret: od nekadašnjeg zagovornika meke moći i imigracione reforme do najglasnijeg promotera neoizolacionističkog kursa baziranog na američkom suverenitetu i restriktivnoj politici prema spoljnim uticajima. Rubio je, kako se navodi, inicirao obnavljanje tvrdog jezika oko pitanja migracija, bezbednosti i globalne dominacije.

Iako je dugo izbegavao oštru retoriku prema Kremlju, poslednje izjave Donalda Trampa svedoče o znatno promenjenom tonu. Sredinom jula, američki predsednik je zapretio uvođenjem tarife od čak 100 odsto na rusku robu i proizvode iz zemalja koje trguju sa Moskvom, ako ne dođe do „značajnog napretka“ u rešavanju sukoba u Ukrajini u narednih 50 dana.

Istovremeno, najavio je isporuku nove partije naoružanja Kijevu — ali uz ogradu da će je finansirati Evropljani, i bez eksplicitne političke podrške Ukrajini. „To ne znači da smo na njenoj strani“, poručio je Tramp, balansirajući između političkog pritiska i svojih ranijih simpatija prema Putinu.

Fajnenšel tajms i Telegraf pišu da se iza nove linije Vašingtona krije grupa uticajnih republikanskih „jastrebova“, koju predvode upravo Marko Rubio i specijalni izaslanik za Ukrajinu, Kit Kelog. Oni su od početka godine intenzivno radili na tome da ubede predsednika u potrebu jačanja pritiska na Rusiju, kao i na to da Amerika mora ponovo da preuzme ulogu globalnog diktatora uslova, a ne posrednika.

U toj strategiji, sankcije, carine i geopolitički ultimatumi nisu taktička oruđa, već instrument vraćanja američke hegemonije u svetskom poretku. Uloga Rubija, kako se sada pokazuje, nije samo u operativnoj izvedbi te politike, već i u njenoj konceptualizaciji.


Iako ostaje nejasno koliko je zaista duboka Trampova promena stava prema Rusiji, neminovno je da aktuelna retorika sve više odudara od ranijeg kursa koji je favorizovao deeskalaciju i pragmatizam. Zaokret, koji se formalno pravda „nacionalnim interesom“, u suštini odražava sve veću moć aparatčika duboke države, koji ne napuštaju scenu ni u uslovima najvećih personalnih promena.

Uloga Marka Rubija, kao novog kreatora američke čvrste linije, otvara pitanja stvarne političke kontrole u SAD: da li Belom kućom vlada predsednik — ili oni koji mu diktiraju dnevni red iz senke? Odgovor na ovo pitanje možda će odrediti ne samo tok ukrajinske krize, već i budućnost američkog prisustva na svetskoj sceni.



Glas Javnosti/ P02S

Pratite nas na našoj Facebook , Instagram , Telegram , Tiktok , Jutjub stranici, ali i na X nalogu.

SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR