Glas Javnosti


Rusi zauzeli nalazište litijuma u Ukrajini, obećano Amerikancima

Svet
Autor: Glas javnosti

Dok Moskva vojnim akcijama obezbeđuje pristup ovom metalu u Ukrajini, a Vašington ubrzava otvaranje novih rudnika, Evropa pokušava da kroz strateške projekte obezbedi sirovine neophodne za energetsku i digitalnu tranziciju.

Ukrajina i SAD su potpisale sporazum o korišćenju rudnog bogatstva i retkih minerala koji predviđa i korišćenje zaliha litijuma na teritoriji pod kotrolom Kijeva, ali se situacija na terenu se promenila, jer su nedavno Rusi preuzeli kontrolu nad nalazištem litijuma Ševčenko.

Prodor ka nalazištima

Prema izveštajima medija, u njemu se nalazi jedno od najvećih nalazišta litijuma u Ukrajini, kao i nekoliko rudnika koksa važnih za metaluršku industriju zemlje. Ova vest izazvala je veliku pažnju, jer dolazi u trenutku kada se litijum tretira kao ključna strateška sirovina 21. veka.

Dalji prodor ruskih trupa značio i preuzimanje još većeg broja strateških nalazišta, što direktno komplikuje dogovor Kijeva i  Vašingtona o eksploataciji ukrajinskog mineralnog bogatstva, postignut krajem aprila, rekao je direktor američke kompanije "Kritikal metals korp" koja je ranije imala licencu za nalazište Ševčenko.

Rusko prisustvo u Ševčenku osvetljava ranjivost postojećih lanaca snabdevanja i ističe potrebu SAD da osiguraju alternativne izvore.

Od ideje o kupovini Grenlanda zbog njegovog bogatstva mineralima, do insistiranja da Ukrajina ustupi rudna bogatstva u zamenu za vojnu pomoć, Donald Tramp je kritične sirovine pretvorio u stub svoje spoljne politike. Još tokom svog prvog mandata 2017. pokrenuo je niz mera kako bi ubrzao domaću proizvodnju i preradu sirovina poput litijuma. U martu 2025. Bela kuća je dodatno pooštrila pristup, nalažući hitno izdavanje dozvola i mobilizaciju državnih sredstava za ubrzanje rudarskih investicija.

Dok Rusija vojnim akcijama obezbeđuje pristup litijumu u Ukrajini, a SAD ubrzava otvaranje novih rudnika, Evropa pokušava da kroz strateške projekte obezbedi sirovine neophodne za energetsku i digitalnu tranziciju.

Neprocenjiva vrednost

Brisel je listi  47 strateških projekata na teritoriji zemalja članica u junu dodao još 13 projekata izvan EU, od Kanade preko Norveške do Nove Kaledonije.

Među njima je i srpski projekat "Jadar" kao jedan od najbolje istraženih nalazišta litijuma u Evropi.


Uvrštavanje "Jadra" na listu EU strateških projekata znači da je procenjeno da se on može razvijati u skladu sa evropskim ekološkim i tehničkim standardima. Srbiji se otvara prilika da postane deo evropskog lanca vrednosti u oblasti baterija i zelene industrije, ali i da ojača svoj geostrateški položaj u vremenu sve izraženije globalne konkurencije za kritične sirovine.

Na taj kontekst podsetio je ovih dana i američki diplomata Džon B. Kreg za briselski portal „Juronjuz“.

On je istakao da se ruskom predsedniku Vladimiru Putinu ne dopada približavanje Srbije Zapadu, naročito nakon što su EU i Nemačka potpisale sporazum o lancima snabdevanja baterijama koji uključuje pristup sirovinama iz Srbije.

Putin je možda i sam imao ambicije u vezi sa litijumskim rezervama u Srbiji, što dodatno osvetljava značaj domaćih nalazišta u širem geopolitičkom kontekstu.

Prema rečima Vladimira Rogova nalazište litijuma se nalazi u zapadnom delu Donjecke Narodne Republike, ali njegova ležišta obuhvataju i Zaporošku oblast. Ovo nalazište, osim litijuma, sadrži i dosta drugih vrednih prirodnih resursa, među kojima su niobijum, berilijum i tantal.

„Nalazište litijuma Ševčenko jednostavno je neprocenjivo sa stanovišta njegovog strateškog značaja. Zauzima površinu od oko 40 hektara“, ocenio je Rogov.

Glas javnosti/P02S

Pratite nas na našoj Facebook , Instagram , Telegram , Tiktok , Jutjub stranici, ali i na X nalogu.

SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR