Glas Javnosti

SAD povećavale nagradu za hapšenje Madura na dan kada je položio zakletvu

Svet
Autor: Glas javnosti

Venecuelanski predsednik Nikolas Maduro, čiji je gotovo 12-godišnji mandat obeležen dubokom ekonomskom i društvenom krizom, položio je zakletvu za treći mandat u petak, uprkos šestomesečnom sporu oko izbora, međunarodnim pozivima da se povuče

Maduro, koji je predsednik od 2013. godine, proglašen je pobednikom julskih izbora od strane venecuelanske izborne komisije i vrhovnog suda, iako detaljni rezultati koji potvrđuju njegovu pobedu nikada nisu objavljeni.

Venecuelanska opozicija tvrdi da rezultati na biračkim mestima pokazuju ubedljivu pobedu njihovog bivšeg kandidata Edmunda Gonzalesa, koga su kao izabranog predsednika priznale zemlje poput Sjedinjenih Država. Međunarodni posmatrači izbora rekli su da glasanje nije bilo demokratsko.

U mesecima nakon izbora Gonzales je pobegao u Španiju u septembru, njegova saveznica Mariju Korinu Mačado je u bekstvu u Venecueli, a istaknute opozicione ličnosti i demonstranti su hapšeni.

Gonzales je ove nedelje obećao povratak u Venecuelu. Međutim, Mačado je u petak u videu objavljenom na društvenim mrežama rekla da trenutak nije pravi za njegov povratak.

"Edmundo će se vratiti u Venecuelu kako bi položio zakletvu kao ustavni predsednik Venecuele u pravom trenutku", rekla je Mačado. "Danas nije moguće da Edmundo uđe u Venecuelu. Zamolila sam ga da to ne čini, jer je njegova bezbednost ključna za konačni poraz režima i tranziciju ka demokratiji, koja je vrlo blizu."

"Maduro je izvršio državni udar i prekršio naš ustav", dodala je, pozivajući na proteste na ulicama. "Vreme je da učinimo sve što je potrebno kako bismo ga obnovili."

Vlada, koja je opoziciju optužila za podsticanje fašističkih zavera, saopštila je da će Gonzales biti uhapšen ako se vrati i ponudila nagradu od 100.000 dolara za informacije koje vode do njegovog hapšenja.

U poslednjoj seriji kaznenih mera, odlazeća Bajdenova administracija povećala je nagradu za informacije koje vode do hapšenja ili osude Madura zbog optužbi za trgovinu drogom. Nagrada je povećana na 25 miliona dolara, sa prethodnih 15 miliona.

Takođe je ponuđena nagrada od 25 miliona dolara za ministra unutrašnjih poslova Diosdada Kabelja i 15 miliona dolara za ministra odbrane Vladimira Padrija, a uvedene su i nove sankcije protiv osam drugih zvaničnika, uključujući šefa državne naftne kompanije PDVSA, Hektora Obregona.

SAD su 2020. godine podigle optužnice protiv Madura i drugih zbog trgovine narkoticima i korupcije. Maduro je odbacio optužbe.

Venecuelanska ekonomija se suočila sa produženom krizom koju su obeležili trocifrena inflacija i egzodus više od 7 miliona migranata koji traže bolje prilike u inostranstvu.

Mnogi pristalice Mačado, među kojima su i penzionisani Venecuelanci koji bi želeli da se njihova deca i unuci vrate u zemlju, kažu da su poslovi, inflacija i nepouzdane javne usluge među njihovim glavnim brigama.

Opozicija i međunarodne organizacije godinama osuđuju sve veći pritisak na opozicione stranke, aktiviste i nezavisne medije u Venecueli.


Glas Javnosti/ T02S

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

BONUS VIDEO


SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR