Keri je rekao da plan uključuje 35 zemalja i da će se fokusirati na istraživanje i razvoj lanca snabdevanja, regulativu i bezbednost.
„Postoji potencijal u fuziji da promeni naš svet“, rekao je Keri na klimatskom samitu COP28 u Dubaiju.
Fuzija, koja pokreće Sunce i druge zvezde da generišu električnu energiju, može se replicirati na Zemlji toplotom i pritiskom pomoću lasera ili magneta da razbije dva svetlosna atoma u jedan gušći, oslobađajući velike količine energije.
Tehnologija u nastajanju mogla bi imati važnu prednost u odnosu na današnja postrojenja za nuklearnu fisiju tako što bi proizvodila ogromne količine neograničene snage bez dugotrajnog radioaktivnog otpada.
Ali postoje velike prepreke fuzije da proizvodi komercijalnu električnu energiju. Kao prvo, naučnici su do sada postigli samo raštrkane slučajeve u kojima eksperimenti fuzije proizvode više energije nego što je potrebno da se dogode.
Postoje i regulatorne, građevinske i lokacijske prepreke u stvaranju novih flota elektrana za zamenu delova postojećih energetskih sistema.
Britanija i Sjedinjene Države su 8. novembra potpisale sporazum o saradnji u oblasti fuzije. Ostale zemlje koje teže fuziji su Australija, Kina, Nemačka i Japan. U avgustu su naučnici koji su koristili laserske zrake u američkoj nacionalnoj laboratoriji u Kaliforniji ponovili proboj fuzije koji se zove paljenje gde je na trenutak količina energije koja dolazi iz reakcije fuzije premašila onu koncentrisanu na metu.
Naučnici su, međutim, procenili da je neto izlazna energija tog eksperimenta bila samo oko 0,5% energije koja je ušla u paljenje lasera.
Od dve glavne vrste fuzije, jedan koristi lasere da koncentriše energiju na zlatnu kuglicu koja sadrži vodonik. Drugi koristi moćne magnete da uhvati plazmu ili gasoviti vodonik zagrejan na oko 100 miliona stepeni Farenhajta (55 miliona stepeni Celzijusa).
Tehnologija fuzije je još uvek u razvoju, ali bi mogla da ima prednost u odnosu na današnje nuklearne fisione elektrane jer ne stvara radioaktivni otpad.
Glas javnosti