Glas Javnosti

Sedmi dan rata Izraela i Irana: Balističke rakete, napadi na civile i upozorenja na katastrofu

Svet
Autor: Glas javnosti

Sukob između Irana i Izraela dostigao je novi vrhunac nakon iranskog napada balističkim raketama i izraelskih vazdušnih udara na iranske ciljeve.

Iran je u četvrtak ujutro lansirao najmanje jednu balističku raketu s više bojevih glava na Izrael, saopštile su Izraelske odbrambene snage (IDF). Jedna podbojeva glava pronađena je u centralnom Izraelu, a IDF upozorava da desetine takvih glava može biti rasuto po zemlji i da su eksplozivne. Napad je pogodio bolnicu "Soroka" u Berševi, najveću na jugu Izraela, izazvavši veliku štetu i ranivši dve osobe. Spasioci su napad nazvali "direktnim pogotkom", dok je zamenica ministra spoljnih poslova Šaren Haskel optužila Iran za "nameran i kriminalan" čin.

Pogođeni su i gradovi Ramat Gan i Holon, s najmanje 65 ranjenih, od kojih su troje u teškom stanju. IDF sumnja da je Iran koristio kasetne bombe ili rakete s više nezavisno usmerivih bojevih glava (MIRV).

Izrael je odgovorio vazdušnim udarima na iranske strateške ciljeve, uključujući "neaktivni" nuklearni reaktor Arak, 250 km jugozapadno od Teherana. IDF tvrdi da je objekat bio namenjen za proizvodnju plutonijuma za oružje, dok iranska televizija poriče opasnost od radijacije, navodeći da je reaktor bio evakuisan. Izrael je takođe napao Teheran i oborio iranski dron kod Isfahana.

Premijer Benjamin Netanjahu obećao je da će Iran "platiti punu cenu" za napad na bolnicu, dok je ministar odbrane Izrael Kac nazvao ajatolaha Alija Hamneija "savremenim Hitlerom" i rekao da mu "ne sme biti dozvoljeno da postoji". Netanjahu je naredio pojačane udare na Iran.

Međunarodna zabrinutost

Rusija je upozorila da bi izraelski napad na iransku nuklearnu elektranu Bušer izazvao katastrofu poput Černobilja, prema šefu Rosatoma Alekseju Likačevu. Vladimir Putin ponudio se kao posrednik, izražavajući zabrinutost i odbijajući da komentariše mogućnost atentata na Hamneija uz podršku SAD.

Kina je pozvala na prekid vatre, posebno upozoravajući Izrael, i započela evakuaciju svojih građana iz Izraela preko Egipta. Indonezija evakuiše svoje građane iz Irana zbog izraelskih napada, dok je zajedno s 23 zemlje osudila Izrael. Srbija, uz pomoć Egipta, evakuiše preko 2.500 svojih građana iz Izraela, potvrdio je premijer Đuro Macut.

SAD razmatraju intervenciju, ali predsednik Donald Tramp, prema CNN-u, želi da izbegne dug sukob. General Majkl Kurila iz CENTCOM-a predstavio je vojne opcije, uključujući udare na Iran. Rusija upozorava da bi to dovelo do "strašne eskalacije".

Veliki ajatolah Ali Sistani iz Iraka upozorio je da bi napad na iransko vodstvo izazvao regionalni haos i pozvao na mirovno rešenje. Iranski diplomata Mohsen Ataei rekao je za N1 da bi uključivanje SAD značilo "tačku bez povratka".

Najnovije vesti

  • 15:55: Iranska vojska presrela izraelski dron iznad Teherana, tvrdeći da je bio opremljen eksplozivom za civile. Izrael bez komentara. (Reuters, 19. jun 2025)

  • 16:20: Turski predsednik Erdogan osudio Izrael, uporedivši Netanjahua s Hitlerom, i pozvao na sastanak Organizacije islamske saradnje. (Anadolu Agency, 19. jun 2025)

  • 17:45: EU najavila sankcije Iranu zbog napada, ali pozvala na deeskalaciju. Sastanak u Ženevi sutra ključan za pregovore. (AP News, 19. jun 2025)

  • 18:10: Izrael upozorio građane na moguće nove iranske napade večeras, pojačavajući odbranu oko Tel Aviva. (Jerusalem Post, 19. jun 2025)

  • 18:30: Iranska televizija izvestila o 639 poginulih i 1.329 ranjenih u izraelskim napadima, pozivajući se na američku grupu "Aktivisti za ljudska prava". Iran minimizira zvanične brojke. (AP, 19. jun 2025)

Diplomatija

Iranski ministar spoljnih poslova Abas Aragči sutra putuje u Ženevu na sastanak s ministrima Velike Britanije, Francuske i Nemačke, uz prisustvo šefice EU diplomatije Kaje Kalas. Sastanak, na zahtev Evropljana, mogao bi otvoriti put za pregovore, ali tenzije ostaju visoke.

Iran potvrđuje nestabilan internet od srede, optužujući Izrael za "zloupotrebu komunikacione mreže u vojne svrhe". Ograničenja otežavaju prenos informacija iz zemlje.

Glas javnosti

Pratite nas na našoj Facebook , Instagram , Telegram , Tiktok , Jutjub stranici, ali i na X nalogu.

BONUS VIDEO


SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR