Glas Javnosti

Sijarto: Ukrajina ne može u EU bez podrške građana Unije, uključujući Mađare

Svet
Autor: Glas javnosti

Mađarski ministar spoljnih poslova Peter Sijarto izjavio je da Ministarstvo spoljnih poslova Ukrajine pogrešno misli da se ta zemlja može pridružiti Evropskoj uniji bez podrške građana EU, među kojima su i Mađari.

Sijarto je rekao da je ukrajinsko Ministarstvo spoljnih poslova juče tvrdilo da Mađari nemaju pravo da odlučuju o kandidaturi Ukrajine za EU, prenosi agencija MTI.


On je istakao da nije u nadležnosti ukrajinskog predsednika Volodimira Zelenskog, ili njegove vlade, da odlučuju o članstvu Ukrajine u EU, već da o tome odlučuju građani EU. Dodao je da Mađarska ne želi da učestvuje u pristupanju EU „zemlje koja donosi pretnju ratom”, koja ugrožava „energetsku bezbednost”, i jednom je „skoro donela” propast mađarskim poljoprivrednicima.

Sijarto je kazao da je Ukrajina, iako zahteva podršku Mađara, „sistematski oduzimala manjinska prava mađarskoj zajednici u Zakarpatju” poslednjih deset godina, prenosi Tanjug.




Glas javnosti/ P02S

Pratite nas na našoj Facebook , Instagram , Telegram , Tiktok , Jutjub stranici, ali i na X nalogu.

SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR