Sančez je, piše "Pai", pred samit govorio o potrebi jačanja evropskih kapaciteta za odvraćanje, ali je svojim kolegama koji su geografski najbliži Rusiji, ali i francuskom predsedniku Emanuelu Makronu koji je ovih dana pozivao na slanje zapadnih trupa u Ukrajinu, naglasio da "smanje svoje ratne tonove" jer stanovništvo ne treba uznemiravati, a retorika bi trebalo da bude umerena budući da se "ne može reći da se EU suočava sa potencijalnim ratnim scenarijem".
"Odvraćanje igra veoma važnu ulogu. Ne možemo bezbrižno govoriti o trećem svetskom ratu niti slati signale koji zabrinjavaju građane", rekao je premijer Španije, pojašnjavajući da njegova zemlja nastavlja da podržava ne samo Ukrajinu, već i ideju jačanja evropske odbrambene industrije.
Ipak, on se jasno usprotivio ratnoj retorici koju Evropa koristi u odnosu prema Rusiji.
"Španija i njena vlada ne učestvuju u verbalnoj eskalaciji tenzija i to sam preneo ostatku Saveta", poručio je Sančez.
I saradnici španskog premijera strahuju da bi takva retorika evropskih lidera mogla poslužiti kao izgovor za neke zemlje koje žele da promene prioritetne pravce evropskih tokova novca.
Zbog toga Sančez kategorički odbacuje ideju o ratnoj ekonomiji koju je izneo predsednik Evropskog saveta Šarl Mišel.
Reč je naime, o konceptu koji podseća na Drugi svetski rat, kada su se sve fabrike koje su proizvodile automobile ili kućne aparate fokusirale na proizvodnju oružja.
Istovremeno, izvori bliski Sančezu pojašnjavaju da je Španija jedna od zemalja koja je poslednjih godina najviše povećala izdatke za odbranu, iako i dalje ne dostiže dva odsto BDP-a.