Dokument predviđa investicije Kine od više milijardi dolara u iransku ekonomiju, kao i značajne popuste Kini na naftu. Sporazum takođe uključuje bezbednosnu saradnju, razmenu obaveštajnih podataka i zajedničke vojne vežbe.
Iranski politički analitičar Mahan Abedin objasnio je zabunu zbog sporazuma i rasvetlio strateški pomak Irana prema istoku.
Komentarišući curenje dokumenta, iranski ministar spoljnih poslova Muhamed Džavad Zarif priznao je da je njegova zemlja zaista pregovarala o 25-godišnjem strateškom partnerstvu sa Kinom, dodajući da iranski parlament te sporazume tek treba da usvoji. Autentičnost dokumenta Teheran do sada nije potvrdio.
Izgledi za dugoročnu kinesko-iransku saradnju izazvali su različite reakcije međunarodnih posmatrača: „Forin polisi“ tvrdi da je sporazum „loša vest za Zapad“, i predviđa geopolitičku rekonstrukciju na Bliskom istoku i Aziji, sa jačanjem uporišta Kine na strateški važnim lokacijama.
Američki državni sekretar Majk Pompeo pridružio se horu bundžija, tvrdeći za „Njujork tajms“ da će ulazak Kine u Iran „destabilizovati Bliski istok“ i dovesti Izrael, Saudijsku Arabiju i UAE „u rizik“.
Nema ničeg posebno iznenađujućeg u zapadnim medijima i protivljenju zapadnih vlada kinesko-iranskom paktu, koji simbolizuje odlučan pomak Irana prema istoku, objašnjava Mahan Abedin, veteran-novinar i analitičar za iransku i bliskoistočnu politiku.
- Više od 150 godina Iran se okreće Zapadu, a posebno Evropi, trgovini, investicijama, obrazovanju i opštem angažmanu - kaže on.
- Čak ni Islamska revolucija 1979. godine nije zaustavila ovaj proces i tokom poslednje četiri decenije u iranskim političkim krugovima vodile su se živahne rasprave o korisnosti jačeg zaokreta ka Zapadu. Ali neuspeh nuklearnog sporazuma, zajedno sa evropskom nemoći pred američkim nasiljem, rezultirao je gubitkom vere Irana u Zapad -.
Analitičar ističe da, iako sporazum možda još uvek neće biti potpisan, „nema sumnje da su obe strane, Iran i Kina, u završnoj fazi formalizacije dugoročnog pakta“.
Čini se da su i Teheran i Peking zainteresovani za intenziviranje bezbednosne saradnje, primećuje Abedin, poričući pretpostavke zapadnih masovnih medija da će Kina razmestiti vojne snage na iranska ostrva u Persijskom zalivu:
- Iz različitih ustavnih, istorijskih, političkih i ideoloških razloga Iran nikada neće prihvatiti strane sile na svom tlu - naglašava on.
Odgovarajući skepticima koji sumnjaju u ozbiljnost namera Teherana i Pekinga, stručnjak za Bliski istok skreće pažnju na činjenicu da je „Iran važan kineskoj Inicijativi za pojas i put utoliko što bi joj omogućio da osigura svoj zapadnoazijski bok“.
- Iran je od vitalnog značaja za kopneni pristup Evropi i izuzetna strateška lokacija (u neposrednoj blizini Centralne Azije, Arapskog mora, Evrope, pa čak i Rusije) čini zemlju veoma atraktivnom za kineske investitore - naglašava on, dodajući da je teško da će se kinesko-iranska saradnja uzdrmati zbog pretnji američkim sankcijama ili zbog potencijalnog nezadovoljstva Rijada i Abu Dabija.
Teheran će verovatno udovoljiti kineskim potrebama, jer su mu „potrebne strane investicije da bi ojačao svoju infrastrukturu u širokom spektru sektora, a kineske finansije mogu biti od pomoći“, Smatra Abedin.
- Iran i Kina su dve autentične azijske sile, verovatno dve najvažnije sile koje dominiraju azijskim kontinentom na oba kraja - kaže politički analitičar.
- Između dve države postoji duboko uzajamno poštovanje i njima jedino odgovara da se zbliže usklade na ekonomskom, političkom, pa čak i potencijalno vojnom nivou -.
Dotičući se jednostranog režima sankcija Vašingtona Islamskoj Republici, iranski novinar naglašava da politika Trampove administracije „maksimalnog pritiska“ očigledno nije uspela.
- Iran je otporna zemlja sa ekspanzivnom spoljnom politikom - primećuje Abedin.
- Navikao je na sankcije tokom četiri decenije i zato je razvio veštinu da ih zaobiđe i porazi. Iranska ekonomija je složenija i samostalnija nego što većina misli, a ova ekonomska otpornost znači da Iran može da nastavi da funkcioniše i zaista da napreduje – u odsustvu prodaje sirove nafte -.
Štaviše, Teheran je otvoreno prkosio američkim jednostranim ograničenjima i pretnjama pružajući ruku pomoći Venecueli, koju sankcioniše Vašingon. Prošlog leta Islamska Republika je obezbedila Karakas gorivom, hranom, medicinskim potrepštinama i rezervnim delovima za naftnu industriju. Iranci su u julu otvorili novu prodavnicu prehrambenih proizvoda u istočnom Karakasu, a u njoj se nalazi više od 2.000 proizvoda iz bliskoistočne zemlje.
Povrh svega, glasanje Ujedinjenih nacija u avgustu zadalo je udarac Sjedinjenim Državama jer je odbijena rezolucija Bele kuće o neograničenom produženju embarga na oružje Iranu, što je predviđeno iranskim nuklearnim sporazumom 2015. godine. Od 15 država članica Saveta bezbednosti UN, rezoluciju su podržale samo SAD i Dominikanci, a Rusija i Kina su bile protiv nje, dok je 11 zemalja bilo uzdržano.
Prema Abedinu, kinesko-iranski pakt „imaće veći uticaj na iransku globalnu politiku ukoliko Iran bude osećao da je manje sputan i ugrožen američkim pritiskom“.
(Glas javnosti/Sputnjik)