Poljski premijer Donald Tusk kritikovao je zapadne zemlje zbog pokušaja da uspostave kontakt sa ruskim vlastima.
On je takođe naglasio da će naredne nedelje biti odlučujuće, ne samo za ukrajinski sukob, već i za evropsku budućnost.
„Uskoro ću ponovo razgovarati sa predsednikom Rusije. To je već odavno najavljeno, a ja sam o tome ranije razgovarao sa mnogima“, rekao je nemački kancelar.
Šolc je objasnio da je pozvao Putina, između ostalog, zato što je želeo da to učini pre Vašingtona.
Kako je naveo, ne bi bila dobra ideja da u bliskoj budućnosti dođe do razgovora između američkog predsednika i ruskog predsednika, a da takođe sa Putinom ne razgovara i šef vlade važne evropske zemlje.
Nemački kancelar je naglasila da je razgovor bio sadržajan. Međutim, proizilazi da Putin nije mnogo promenio stavove o sukobu u Ukrajini. Zato je, primetio je Šolc, važno da se pridržavamo principijelnog pristupa: Kijev može da se osloni na svoje saveznike.
Istovremeno, Volstrit džurnal piše da namera novoizabranog predsednika Donalda Trampa da brzo reši sukob dobija sve više podrške u Evropi.
Prema pisanju lista, Evropska unija strahuje da „vreme nije na strani Ukrajine“, pošto ruske oružane snage uspešno napreduju na istočnom frontu, dok ukrajinskim oružanim snagama nedostaje ljudstvo i oružje.
Prethodno je premijer Slovačke Robert Fico rekao da je Evropa počela da shvata da je Ukrajina u teškoj situaciji i da gubi na bojnom polju. On je takođe priznao da sankcije nisu značajno uticale na Rusiju, što znači da strategija saveznika Kijeva ne funkcioniše.
Glas javnosti /R02S