Stejt department danas otpušta više od 1.300 ljudi po drastičnom planu reorganizacije administracije predsednika Donalda Trampa.
Ministarstvo danas šalje obaveštenja o otpuštanju 1.107 "običnih" državnih službenika i 246 iz službe za spoljne poslove na radnim mestima u Sjedinjenim Državama, rekao je visoki zvaničnik Stejt departmenta pod uslovom da mu se ne objavi ime.
Službenici spoljnih poslova na koje se ovo odnosi, biće odmah stavljeni na administrativno odsustvo u trajanju od 120 dana, posle čega će i formalno izgubiti posao, piše u internom obaveštenju koje je dobila agencija Asošijejted pres. Ali za ostale, što je većina službenika, administrativno odsustvo ;je upola kraće, 60 dana.
"Pojednostavljuju se domaće operacije da bi se fokusiralo na diplomatske prioritete", piše u obaveštenju. "Smanjenje broja zaposlenih je pažljivo prilagođeno i usmereno na neosnovne funkcije, duplirane ili suvišne službe i službe gde se efikasnost može postići centralizacijom ili konsolidacijom funkcija i odgovornosti".
Iako su Tramp, državni sekretar Marko Rubio i njihovi republikanski saveznici hvalili smanjenja budžeta da bi se i to ministarstvo učinilo manjim i efikasnijim, sadašnje i bivše diplomate su žestoko kritikovale smanjenja budžeta koja ukazuju da će oslabiti uticaj SAD u svetu i sposobnost suprotstavljanja krizama.
Trampova administracija je insistirala na preoblikovanju diplomatske službe i agresivno je radila na smanjenju veličine savezne vlade, uključujući masovna otpuštanja, čak i gašenje celih ministarstava poput Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID) i Ministarstva obrazovanja.
Nedavna presuda Vrhovnog suda otvorila je put za početak otpuštanja, iako se nastavljaju sudski procesi u kojima se osporava zakonitost smanjenja osoblja.
Rubio je rekao da su zvaničnici preduzeli "veoma promišljen korak da reorganizuju Stejt department kako bi bio efikasniji i fokusiraniji".
"To nije posledica pokušaja da se otarasimo ljudi. Ali, ako zatvorite nekus službu, ne trebaju vam ta radna mesta", rekao je novinarima u četvrtak u Kuala Lumpuru, u Maleziji, gde je na godišnjem Regionalnom forumu Udruženja zemalja Jugoistočne Azije (ASEAN). "Shvatite da se ukidaju radna mesta, a ne ljudi", protumačio je on.
Rekao je da će neka od smanjenja doneti nepopunjavanje ranije upražnjenih radnih mesta i mesta jer neki zaposleni idu u penziju.
Američko udruženje spoljnih službi, sindikat koji predstavlja diplomate, prošlog meseca je pozvao Stejt department da odloži smanjenje broja radnih mesta.
Krajem maja Stejt department je obavestio Kongres SAD o ažuriranom planu reorganizacije, predlažući, pored onoga što je ranije otkrio Rubio smanjenje programa i smanjenje broja zaposlenih u SAD za 18 odsto, dok je prvobitno u aprilu bilo predviđeno 15 odsto.
Stejt department planira da ukine neke odeljenja zadužena za nadzor dvodecenijskog angažovanja SAD u Avganistanu, uključujući službu za preseljenje avganistanskih državljana koji su sarađivaili s američkom vojskom.
U pismu koje je ministarstvo poslalo Kongresu navodi se da će reorganizacija uticati na više od 300 službi i kancelarija, da se ukidaju odeljenja koja se opisuju kao imaju nejasan delokrug ili nadležnosti duplirane s drugima.
U tom pismu je jasno da je reorganizacija takođe namenjena eliminisanju programa – posebno onih koji se odnose na izbeglice i imigraciju, kao i na ljudska prava i promociju demokratije, za koje Trampova administracija smatra da su "ideološki" i vođeni na način koji je nespojiv sa njegovim prioritetima i politikama.
Glas javnosti /U01S