Desetine hiljada mladih lekara, koji čine gotovo polovinu medicinske radne snage, štrajkuju od utorka za povećanje plata, koje bi bilo u većem skladu s inflacijom, što je najnoviji štrajk u Nacionalnoj zdravstvenoj službi NHS-u, koja se finansira javnim novcem.
Njihov sindikat, British Medical Association (BMA), traži povećanje plata od 35 odsto i tvrdi da su plate njegovih članova realno smanjene za 26 odsto zbog inflacije u razdoblju od 15 godina.
Štrajk se odvija nakon prošlomesečne trodnevne obustave rada britanskih lekara.
„Ova nova serija štrajkova će dovesti do nivoa poremećaja bez presedana i veoma smo zabrinuti za potencijalnu ozbiljnost učinka na pacijente i usluge širom zemlje“, rekao je direktor NHS-a za Englesku Stiven Pouis.
Rekao je da će ovaj put doći do „značajno više“ otkazivanja operacija i postupaka nego tokom prošlog štrajka, kada ih je odgođeno više od 175.000, no dodao je da NHS radi na tome da osigura da hitne službe nastave normalno funkcionisati.
„Takođe smo zatražili da (bolnice) postupke i ambulantne pacijente zakažu u što je moguće bržem terminu, ali nedeljama ćemo se oporavljati od toga“, rekao je Pouis za BBC Radio.
BMA je rekao da su štrajkovi mladih lekara, od kojih su neki veoma iskusni, mogli biti sprečeni da je ministar zdravlja Stiv Barklej bio ponudio uverljiv rast plata.
„Ne samo da štrajkovi ugrožavaju sigurnost pacijenata, već su i tempirani tako da maksimalizuju poremećaje nakon uskršnjih praznika“, kazao je u saopštenju Barklej.
Rekao je da su zahtevi BMA-a nerazumni i da bi značili povećanje plata veće od 20.000 funti (oko 22.800 evra) za neke lekare.
Reč je o najnovijem štrajku radnika zaposlenih u NHS-u, do kojeg je došlo nakon obustave rada medicinskih sestara, bolničara i drugih koji su tražili da im plate u većoj meri odgovaraju godišnjoj inflaciji koja iznosi više od deset odsto.
Glas javnosti/HINA/Rojters
56 min