Nedavna objava Ministarstva s pozivom za javnu raspravu, otkrila je da će domaći proizvodi uživati cenovnu prednost od 20 procenata u javnim nabavkama.
Ova politika će podjednako tretirati domaće i strane kompanije, navodi ministarstvo, naglašavajući da svaka kompanija, bez obzira na vlasništvo, može ostvariti beneficije ukoliko njeni proizvodi ispunjavaju kriterijume.
Jednako tretiranje odražava čvrstu odlučnost Kine da se otvori prema svetu, uz kontinuirane napore u poslednjim godinama da se obezbedi ravnopravan tretman za sve tržišne učesnike.
Kina je obećala da će obezbediti nacionalni tretman za kompanije sa stranim kapitalom u pogledu pristupa faktorima proizvodnje, podnošenja zahteva za licence, postavljanja standarda i učešća u javnim nabavkama, proističe iz rezolucije usvojene na trećem plenumu 20. Centralnog komiteta Komunističke partije Kine održanom u julu ove godine.
Prema obaveštenju MOF-a, proizvodi koji ispunjavaju uslove za ovu povoljnu politiku moraju biti proizvedeni unutar kineske carinske teritorije tokom svih faza proizvodnje, od sirovina do gotovih proizvoda.
Obaveštenje takođe precizira zahteve u pogledu udela domaćih komponenti u proizvodima i navodi da se za određene proizvode ključni delovi i osnovni procesi moraju proizvoditi u Kini.
Ovi standardi za domaće proizvode će se postepeno uvoditi i primarno će se odnositi na industrijsku robu, isključujući poljoprivredne, šumarske, stočarske i ribarske proizvode, kao i mineralne resurse.
Ministarstvo je navelo da je politika osmišljena na osnovu međunarodnih iskustava i uvažavanja domaćih uslova.
Cilj politike je stvaranje jedinstvenog, otvorenog i konkurentnog tržišta javnih nabavki, kao i tržišno orijentisanog, zakonodavnog i internacionalizovanog poslovnog okruženja, dodalo je Ministarstvo.
Nove mere su otvorene za javnu raspravu do 4. januara 2025. godine, navodi se u obaveštenju.
Glas javnosti /B04S
8 min