Kada je reč o teritorijama - o Donjeckoj i Luganskoj narodnoj republici, Zaporoškoj i Hersonskoj oblasti, kao i Krimu tu je stvar jasna – Rusija svojim teritorijama ne trguje, ocenjuje ruski politikolog Jurij Svetov.
Sveključne teme pregovora o Ukrajinikoje je pobrojao specijalni izaslanik američkog predsednika Stiv Vitkof, a koje obuhvataju odustajanje Kijeva od jednog dela teritorija i sudbinu pet regija, kontrolu nad nuklearnom elektranom u Zaporožju ipristup Ukrajine Dnjepru i Crnom morupredstavljaju još jedan kamen spoticanja u odnosima Moskve i Kijeva, dodao je Svetov.
„Obratimo pažnju na komentar Grigorija Karasina, senatora koji je na čelu ruskog Komiteta za međunarodne poslove Saveta Federacije - on je rekao da tu ima mnogo raznih nagađanja, razgovora, pretpostavki, a zapravo kada je reč o ozbiljnim pregovorima onda se treba truditi da se teme ne iznose u javnost, inače će biti teže postićidogovor. Razgovor o teritorijama je sasvim moguć, ali mi smatramo da su te teritorije - tih pet regiona - deo Ruske Federacije, što je i Ustavom zagarantovano, iUkrajinatreba da povuče svoje snage sa teritorija na kojima se još uvek nalazi. To je naš zahtev. Ukrajina polazi iz nešto drugačije pozicije - oni ne žele to da učine, pa i dalje insistiraju, ako ne na granicama iz 1991. godine, onda na granicama iz 2014. godine“, navodi Svetov.
Svetov ističe da je za Rusijupitanje Zaporoške nuklearne elektrane- najveće nuklearke u Evropi po broju blokova i kapacitetu – rešeno, pošto se ona nalazi na ruskoj teritoriji i pripada Ruskoj Federaciji na osnovu rezultata referenduma koji je održan u septembru 2022.
„Amerikanci teže ka tome da upravljanje ovom elektranom bude predato njima. Ukrajina zahteva da joj ta elektrana bude vraćena. Primećujemo da je to elektrana koju je izgradio Sovjetski Savez, a koju je Ukrajina eksploatisala koristeći američko gorivo“, kaže Svetov.
Pitanje kako će Ukrajinci moći da koriste reku Dnjepar, kao i pitanje izlaza naCrno moremože se naći na pregovaračkom stolu, ocenio je Svetov, dodajući mu nije sasvim jasno u kakvom kontekstu bi se ta tema mogla razmatrati.
„Po mom mišljenju, moguće da je to obećanje da ruske snage neće zauzimati (lučke) gradove kao što suNikolajev i Odesa“, dodao je on.
Drugim rečima, ukoliko bi seOdeska i Nikolajevska oblastvratile u sastav Rusije, Ukrajina bi ostala bez izlaza na Crno more. Geopolitički i ekonomski gledano, ko god kontroliše Odesu taj drži ključeve Crnog mora i kontroliše čvorište koje otvaraizlaz na Dunav.
„Ponoviću, može se razgovarati o mnogo čemu, ali prvo treba da se o nečemu dogovorimo, pa tek onda da se o tome govori javno. Sada se sve izvrće. U neku ruku, Vitkofova izjava je jedan oblik ultimatuma Ruskoj Federaciji“, smatra Svetov.
Tramp trguje – povećava i smanjuje uloge
Komentarišući Vitkofovu izjavu da mirovnog dogovora neće biti bez odobrenja predsednika Rusije Vladimira Putina, Svetov kaže da su direktni kontakti s Rusijom neophodni, a da ta izjava ima posebnu težinu u unutrašnjem političkom kontekstu Sjedinjenih Država.
„To je odgovor na unutrašnje kritike u Sjedinjenim Državama, pošto predsednika Trampa sve vreme optužuju da je na Putinovoj strani, da je previše blagonaklon prema Putinu, a to navodno ne treba činiti, jer i Bajden tri godine nije komunicirao sa Ruskom Federacijom. To je, kažu, ispravna odluka. AVitkofkaže suprotno — da bez Rusije, bez njenog lidera, tajkonfliktne može da bude rešen. Dakle, to je za unutrašnju upotrebu, za nas je to očigledno, ali neke u to treba ubeđivati“, dodao je Svetov.
Vitkof je u intervjuu snimljenom pre ruskog predloga Kijevu za direktne pregovore izjavio da je američki liderDonald Trampdao ultimatum sukobljenim stranama o potrebi njihovog održavanja, u suprotnom SAD će se povući iz procesa rešavanja spora.
„Već mesec dana slušamo takve izjave, a odgovor je jednostavan – da li smo mi tražili od Trampa da bude posrednik u tim pregovorima? Nismo. On se sam umešao u tu priču. Počeo je s tim što je,uvidevši situaciju u Ukrajini, obustavioisporuke naoružanjaUkrajini i zaustavio dostavljanje obaveštajnih podataka. To je bio korak u pravom smeru, a onda je iz nekog razloga odlučio da budemirotvorac. Nismo mu to tražili. Ako hoće da izađe — neka izađe. U tom slučaju, dogovore i potpisivanje sporazuma o regulisanju u Ukrajini će obaviti Rusija i Ukrajina“, smatra ekspert.
Ipak, Svetov smatra da je Trampova pretnja da će SAD povući iz procesa regulisanja ukrajinskog konflikta ukoliko ne dođe do direktnih pregovora Rusije i Ukrajine, zapravo samo deo njegove uobičajene retorike.
„On sve svoje probleme rešava na isti način. Pogledajte kako je radio sa Kinom — uveo im jecarine od 145 odsto, a onda su se sreli sa Kinezima, dogovorili se i carine su smanjene, a napravljeni neki drugi pomaci. Tako je i ovde – on podiže ulog, a onda ga smanjuje tokom trgovine i pregovora. Dakle, priče da ćeSADizaći iz tog procesa su samo pretnje. Neko se toga plaši, ali mi se ne plašimo“, istakao je ruski politikolog.
Kakvu igru igra Kijev
Na pitanje šta očekuje od mogućih pregovora Moskve i Kijeva u Istanbulu, Svetov odgovara — ništa. On ističe da bi se nešto moglo očekivati tek ako pregovori uopšte počnu, ali trenutno je veoma teško uskladiti pozicije obe strane.
„Mi smo izrazili spremnost da nastavimo pregovore, a Zelenski je odmah te pregovore "razumeo“ kao njegov sastanak sa Putinom i on kaže da će sedeti u Istanbulu i čekati Putina. Odjednom Tramp izjavljuje da može da doleti iz Saudijske Arabije u Istanbul da učestvuje u pregovorima Putina i Zelenskog. Mi do sada nismo ni najmanje nagovestili da je Putin spreman da se sastane sa Zelenskim. Podsetimo, mi smatramo Zelenskog nelegitimnim predsednikom, a susret Putina sa Zelenskim bi značio da priznajemo njegovu legitimnost. Ne znam, možda će se odlučiti drugačije, ali ja tako razmišljam, to je moje lično mišljenje“, ističe Svetov.
Izjava Zelenskog da će on „lično čekati“ predsednika Rusije Vladimira Putina, 15. maja, u Istanbulu, na pregovorima o Ukrajini data je s ciljem da se osujetimirovni procesi za to optuži Moskva, jer tobože Putin nije došao na pregovore.
Politikolozi objašnjavaju da po ukrajinskom pitanju najpre treba da odrade svoj deo posla Ministarstva spoljnih poslova i pregovaračke grupediplomata, a kada bude jasan rezultat tih pregovora, tek onda se mogu razmatrati lični susreti lidera.
Osim toga, trenutno postoji problem i sa zabranom razgovora sa Moskvom koje je Zelenski sebi uveo.
Kijevje taj koji se povukao iz istanbulskog pregovaračkog procesa u aprilu 2022. godine, na zahtev zapadnih tutora, aZelenskije u septembru iste godine zakonski sebi zabranio pregovore sa Kremljom. Taj zakon je i dalje na snazi i morao bi biti ukinut da bi se razgovori nastavili.
Podsetimo,Putin je ranije, govoreći sa novinarima u Kremlju u noći 11. maja, predložiovlastima u Kijevu da sredinom maja nastave u Istanbulu direktne pregovore koje su prekinule 2022. godine, bez preduslova. Nakon toga,turski predsednikje podržao Putinovu inicijativu, ističući svoju spremnost da obezbedi platformu u Istanbulu, dok je američki lider izrazio optimizam, navodeći da bi završetak rata mogao biti „veliki dan za Rusiju i Ukrajinu“ i spasiti stotine hiljada života, što bi dovelo do „potpuno novog i boljeg sveta“.