Pre će Srbija i Crna Gora ući u Evropsku Uniju nego Ukrajina, ocenjuje ruski ekspert Nikolaj Topornin, komentarišući saopštenje ukrajinskog Ministarstva spoljnih poslova da je Kijev spreman da zauzme mesto Budimpešte u Evropskoj uniji i NATO-u, ukoliko Mađarska odluči da napusti te organizacije.
Kijev je preciziraoda je spreman da zauzme slobodno mesto u EU i NATO-u, ukoliko Mađarska odluči da se pridruži blokovima predvođenim Rusijom - Zajednici Nezavisnih Država (ZND) ili Organizaciji ugovora o kolektivnoj bezbednosti (ODKB), ali Topornin ocenjuje da se takve izjave mogu tumačiti kao"političko i diplomatsko trolovanje", koje će samo pogoršati ionako loše odnose između Ukrajine i Mađarske.
„Imajući u vidu da su odnosi između Kijeva i Budimpešte veoma loši, posebno u svetlu ličnih kontakata između predsednika Zelenskog i premijera Orbana, ovu izjavu Kijeva smatram kao političko trolovanje. Jasno je daMađarskaneće slediti takve ‘preporuke’ koje su došle iz Kijeva, i očigledno je i da Mađarska ne razmatra izlazak iz Evropske unije, a da budemo otvoreni - čak i ako Mađarska iz nekih razloga donese takvu odluku, što mi trenutno izgleda kao potpuna naučna fantastika, to ne znači da će Ukrajina automatski ući i zauzeti mesto Mađarske, jer jeproces pristupanja Evropskoj unijiindividualan“, ocenjuje Topornin, docent Katedre za evropsko pravo MGIMO i direktor Centra za evropske informacije.
Kijev je podneo zahtev začlanstvo u EUneposredno nakon početka ruske vojne operacije 2022. i dobio je status kandidata samo nekoliko meseci kasnije, ali je ulazak Ukrajine u EU i dalje na dugačkom štapu.
„Poznato je da je nedavno trebalo da počnu pregovori, takozvane konsultacije. Kada se otvori knjiga o pristupanju Ukrajine Evropskoj uniji, Ukrajina će morati da pređe veoma veliki put, koji podrazumeva sprovođenje različitih transformacija, reformi, promena u zakonodavstvu, a to, kao što znamo, na primeru Srbije, Crne Gore i drugih zemalja, traje veoma dugo, čak više od decenije“, kaže Topornin.
Čak se ni hipotetički ne može uzeti u obzir da ćeUkrajina, ukoliko Mađarska iz nekog razloga izađe iz Evropske unije, odmah zauzeti njeno mesto, konstatuje ekspert.
„Mislim da su mnogo veće šanse da u narednim godinamaEvropska unijau svoj sastav primi Crnu Goru, pa možda čak Srbiju i Crnu Goru istovremeno, ako ispune određene političke preporuke, ali nikako Ukrajinu. Stoga smatram da je ova izjava zaista neka vrsta, po mom mišljenju, ne baš pametnog političkog i diplomatskog trolovanja, koje neće doneti nikakve pozitivne rezultate“, smatra Topornin.
Što se tiče ulaska Ukrajine uNATO, ruski predsednikVladimir Putinje više puta isticao da moguće članstvo Ukrajine u NATO predstavlja pretnju pobezbednost Rusije, navodeći istovremeno da su rizici od ulaska Kijeva u Alijansu bili jedan od razloga za početak Specijalne vojne operacije.
Zašto su zaratile Ukrajina i Mađarska
U saopštenju Kijeva se navodi da Mađarska treba otvoreno da prizna da li joj je prioritet jačanje Rusije u odnosu na EU i Sjedinjene Američke Države, a Budimpešta je optužena i da navodno sprečava pristup evropskom tržištu energetskim resursima iz SAD i drugih partnera.
„Trn u oku“ Kijeva je i to što seViktor Orbanprotivi nastavku pružanja vojne pomoći Ukrajini i zalaže za mirnoregulisanje ukrajinskog sukoba, zbog čega je Vladimir Zelenski više puta pokušao da ponizi mađarskog premijera.
Zelenski je izjavljivao da Orban nema mandat da vodi pregovore između Rusije i Ukrajine, a njegoviodnosi sa Putinomsu previše topli da bi ruskog lidera postavio „na mesto“. Isticao je i da neće dozvoliti zemljama poput Mađarske da posreduju u pregovorima sa Rusijom. Prema njegovim rečima,Orban nema vojskuda „pritisne” Putina, a da svoje šale i osmehe može da zadrži za sebe.
Zbog svega ovoga, saopštenje Kijeva može se tumačiti i kaopokušaj pritiskana Mađarsku, s ciljem promene njene spoljnopolitičke pozicije.
„U određenoj meri se ova izjava Kijeva može razmatrati s tog stanovišta, ali budimo iskreni - Zelenski je već mnogo puta, lično razgovarajući sa Orbanom, pokušavao da utiče na poziciju Mađarske i da je učini više popustljivijom prema Kijevu, ali, kao što znamo, ti pokušaji nisu bili uspešni. Kao što je pozicija Mađarske bila prilično oštra prema pomoći Ukrajini, ona je takva i danas“, kaže Topornin.
Izjava Kijeva, kako je obrazloženo u saopštenju ukrajinskog ministarstva, nastala je kao odgovor na najnovije „manipulativne“ izjave čelnika Mađarske u vezi s odlukom Ukrajine da ne produžitranzitni sporazum s Rusijom, od 2025.
Početkom ove godine prekinut jetranzit ruskog gasapreko Ukrajine, jer je petogodišnji ugovor o tranzitu istekao, a Kijev je odbio da ga produži, čime je zavrnuo slavine Evropi.
„A danas su, s obzirom da jeod 1. januara prekinut tranzit ruskog gasa preko gasnotransportnog sistema Ukrajineu pravcu Mađarske, koja je veoma zavisna od ruskog gasa, za tu zemlju nastupila teška vremena, jer mora da nađe zamenu zaruski gas, a uzimajući u obzir povoljnu cenu koju je Mađarska imala teško da će to postići bez gubitka finansijskih resursa, a Mađarska, da budemo iskreni, ima ograničene resurse. Zato mislim da će ova odluka samo dodatno zakomplikovati ionako loše odnose između Budimpešte i Kijeva“, ističe Topornin.
Prema njegovim rečima, za Mađarsku jerešavanje ekonomskih i energetskih pitanjana prvom mestu, a ne pitanja pomoći Ukrajini.
„Dakle, Orbanova vlada očigledno stavlja nacionalne interese i interese mađarskog naroda na prvo mesto i razume da u savremenim uslovima obezbeđivanje efikasnih energetskih isporuka, pa još po veoma povoljnoj ceni, ima prioritet, dok je sve ostalo sekundarno. Zato će Mađarska i dalje delovati na taj način. Za nju su energenti mnogo važniji od političke podrške koju danas pružaBrisel, koji Budimpešta, u suštini, mora da sledi“, zaključio je ekspert.