Ovaj 33-godišnjak, čije je pravo ime Amadeus Fernando Pagente, suočava se sa do 12 godina zatvora prema zakonima o nepristojnosti u zemlji sa katoličkom većinom.
Skoro 80% Filipina se izjašnjava kao rimokatolici.
Pagente je optužen za krivično delo "nemoralne doktrine, opscene publikacije i izložbe i nepristojne emisije", prema kopiji naloga za hapšenje koju je podelila policija Manile.
Video prikazuje bradatoh Pagentea obučenog kao Isus Hrist, koji izvodi rok verziju Gospodnje molitve u Tagalogu. Od tada je izbrisan.
Pokret Filipini za Isusa, koji čine vođe protestantske crkve, registrovao je prvu krivičnu prijavu tužilaštvu Manile krajem jula. Drugu žalbu je potom u avgustu podnelo Nazarensko bratstvo, katolička grupa.
Nekoliko gradova na Filipinima, uključujući njihov glavni grad Manilu, takođe je proglasilo Pagente „persona non grata“, latinski izraz za „nepoželjnu osobu“.
Decenijama su drag queens na Filipinima bili popularni zabavljači koji se imitiraju kao pevačice i glumice. Međutim, Pagente je deo nove generacije drag queens koji koriste svoje nastupe da bi se borili za svoje ciljeve i testirali granice slobode govora.
Oni su za AFP rekli da hapšenje pokazuje "stepen homofobije" na Filipinima. „Razumem da ljudi moj nastup nazivaju bogohulnim, uvredljivim ili za žaljenje. Međutim, ne bi trebalo da mi govore kako praktikujem svoju veru ili kako se ponašam."
Pristalice su pozivale na oslobađanje Pagentea saoznakom #FreePuraLukaVega, tvrdeći da „povlačenje nije zločin“. Neki su uporedili situaciju izvođača sa navodnim ubicama i počiniocima seksualnih zločina, za koje su tvrdili da su ostali na slobodi i da s njima nije pravedno postupano.
Rajan Toreson, specijalista za LGBT+ program Human Rights Watch-a, takođe je pozvao da se optužbe protiv Pegentea povuku. „Sloboda izražavanja uključuje umetničko izražavanje koje vređa, satire ili osporava verska uverenja."