Glas Javnosti


ZAHAROVA ODGOVORILA RUTEU: Ko vam je uopšte pretio?

Svet
Autor: Glas javnosti

Rusko-kineska saradnja se odvija u skladu sa međunarodnim pravom, apsolutno je transparentna i nema skrivenu agendu, nije blokovske ili konfrontacione prirode i nije usmerena protiv trećih zemalja, istakla je portparol ruskog MSP-a odgovarajući Marku Ruteu kojem je, između ostalog, poručila da se pogleda u ogledalo

Izjave vrhovnog birokrate NATO-a Marka Rutea, koji je zabrinut zbog odnosa između Rusije i Kine samo još jednom potvrđuju da Severnoatlantska alijansa, nastavlja da doživljava svet kao arenu za geopolitičko suprotstavljanje s ciljem da zadrži svetsku dominaciju "kolektivnog Zapada" koja je u opadanju, izjavila je portparol ruskog Ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova na brifingu za novinare.

"Multipolarnost, alternativni centri moći i razvoja, ravnopravni i odnosi zasnovani na međusobnom poštovanju između država – ovih pojmova nema u mentalitetu većine savremenih evropskih lidera", naglasila je ona.

Što se tiče vojne saradnje između Moskve i Pekinga, Zaharova je istakla da je ona zaista važna komponenta rusko-kineskog sveobuhvatnog partnerstva i strateške interakcije u novoj eri, koja pomaže u obezbeđivanju bezbednosti ove dve zemlje i održavanju stabilnosti u ključnim regionima planete.


"Kada NATO govori o svojoj navodnoj bezbednosti koju, kako kažu, moraju da obezbede — pa i na račun Ukrajine ili rukama Ukrajine — poželiš da upitaš: ko vam je uopšte pretio? Pa pronađite makar jedan dokument u kome piše da neko preti NATO-u. Takvih dokumenata nema, takvih izjava i govora nema. A kada mi, zajedno sa Kinezima, govorimo o sopstvenoj bezbednosti, mi o tome govorimo ne samo na osnovu znanja, realnosti i istorije — jer su nas istorijski stalno napadali — već i oslanjajući se na savremena NATO dokumenta, u kojima su naše zemlje označene kao potencijalni protivnici NATO-a", podvukla je portparol Ministarstva spoljnih poslova Rusije.

Ona je istakla da se rusko-kineska saradnja odvija u strogom skladu sa međunarodnim pravom, da je apsolutno transparentna i da nema skrivenu agendu, da nije blokovske ili konfrontacione prirode i da nije usmerena protiv trećih zemalja.

"Bliske veze između oružanih snaga Rusije i Kine zasnovane su na dubokom međusobnom poverenju, posebnom karakteru i neviđeno visokom nivou međudržavnih odnosa, koji, iako nisu savez, u svojoj suštini prevazilaze tradicionalne saveze iz doba Hladnog rata", naglasila je ona.

Objasnila je da upravo stoga izmišljotine Marka Rutea da će predsednik Kine Si Đinping, pred neki "napad" na Tajvan, navodno prvo pozvati predsednika Rusije Vladimira Putina, izazivaju krajnje čuđenje i opravdano negodovanje.

"Pored toga, postavljaju se pitanja o mentalnom stanju generalnog sekretara. Da li je sa njim sve u redu?

Prvo, o kakvom napadu može biti reči, ako je Tajvan neotuđivi deo Kine? Ovo nije samo naš principijelni i nepromenjiv stav. Koliko mi je poznato, sve zemlje NATO-a zvanično priznaju ovu činjenicu. I pritom spekulišu o navodnoj prihvatljivosti takvih manipulacija — verbalnih, jezičkih, čak i suštinskih. A to nije sve. Oni stalno govore o Tajvanu kao da je odvojen od Kine. Istovremeno, one spekulišu o neprihvatljivosti narušavanja statusa kvo između kontinenta i Tajvana, nastavljaju da ostrvu prodaju oružje, šalju vojne instrukotore i primenjuju druge metode ranije isprobane u Ukrajini. Šta je to, ako ne licemerje, dvostruki standardi i podrivanje međunarodnog prava?", upitala je Zaharova.


Skrenula je pažnju na to da sama pretpostavka takvih razgovora između lidera Rusije i Kine otkriva duboko nerazumevanje suštine njihovog strateškog partnerstva. Dodala je da Rusija nema vojno-politički savez sa Kinom, kao i da među njima nema lidera i sledbenika.

Čuvajući apsolutni suverenitet, naglasila je Zaharova, dve zemlje sarađuju ravnopravno i sveobuhvatno, polazeći od sopstvenih nacionalnih interesa prilikom donošenja spoljnopolitičkih odluka, za razliku od NATO-a i drugih struktura kojima predvodi Vašington ili Brisel.

"Želela bih još jednom da naglasim da se saradnja između Rusije i Kine, uključujući i vojnu i vojno-tehničku oblast, gradi isključivo oko pozitivne i stvaralačke agende. Konfrontacija nije naša filozofija. To zapravo u Briselu nastavljaju da ubeđuju sebe da je Rusija pretnja, a Kina izazov za bezbednost saveza", istakla je ona.

Zaharova je napomenula da stvarni rizici vojne eskalacije pokazuju rezultati nedavno završenog samita NATO-a, na kojem su zemlje članice jednoglasno odobrile odluku koju je nametnuo Vašington da se nivo vojne potrošnje podigne sa sadašnjih 2 odsto BDP-a na 5 odsto.

Dodala je da pritom njihovi kombinovani izdaci za odbranu već iznose skoro jedan i po bilion dolara, što je više od polovine svih globalnih izdataka za ove potrebe.

"Gospodin Rute, kao što je poznato, dao je značajan doprinos nametanju ove obaveze Evropljanima kako bi udovoljio svom, kako ga sam naziva, tatici. Odakle ćete uzeti ta sredstva i kako će dodatni troškovi pogoditi obične građane Zapadne Evrope — to činovnika NATO-a ne brine. On i ne namerava da se objašnjava ljudima — pred mikrofon izlazi samo da bi izneo svoje stavove o Rusiji i Kini, iako bi mu mnogo pre toga valjalo da svim zemljama koje ga finansiraju, a pre svega sopstvenim narodima, objasni kako da žive s tom nesrećom. Drago mu je što će Evropa morati da odreši kesu. Smatramo da je vreme da alijansa prestane da zaoštrava tenzije, da ne širi tezu o mitskim pretnjama koje navodno dolaze iz Rusije ili Kine, već da nauči da poštuje interese drugih. Istina, tada će nestati i sam smisao postojanja ovog agresivnog instrumenta politike kolektivnog Zapada", podvukla je Zaharova.

Istakla je da vidi zašto NATO stalno traži neke pretnje, jer u suprotnom Alijansa ne bi imala razglog da postoji.

Zaharova je predložila da se generalni sekretar NATO-a najpre pogleda u ogledalo, iako ne veruje da će u njemu on moći da ugleda svoj odraz, pre nego što ponovo počne da se razbacuje izjavama na račun Rusije i Kine.


Bezobzirna politika Severnoatlantske alijanse, napomenula je Zaharova, već je dovela do velikog oružanog sukoba u Evropi, tokom kojeg Vašington i Brisel, zajedno sa Londonom, nastavljaju da naoružavaju zločinački kijevski režim, u pokušaju da Rusiji nanesu "strateški poraz".

Podsetila je na nedavne snimke sa samita NATO-a, na kojima je Mark Rute "revnosno ugađao predsedniku SAD Donaldu Trampu", govoreći sa žarom o važnosti transatlantske solidarnosti. Dodala je da on verovatno nije čak ni svestan požara koji bukti na njegovom sopstvenom kontinentu.

"Nije tajna da je jedna od manifestacija te politike takozvano dvostruko obuzdavanje Moskve i Pekinga. Deluju po šablonu: najpre izmišljaju potpuno besmislene pretnje (kao ona da Rusija samo što nije napala NATO, a Peking Tajvan), zatim te pretnje naduvavaju do hipertrofiranih razmera, pa na osnovu toga izvlače dodatne budžete za militarizaciju i šire evroatlantizam u Azijsko-pacifičkom regionu", istakla je ona.

Portparolka ruskog Ministarstva spoljnih poslova je napomenula da oni sve to rade apsolutno cinično i, što je najvažnije, "suprotno mišljenju i stvarnim interesima stanovništva zemalja-članica, na štetu njihove prave bezbednosti i socijalno-ekonomskog razvoja".

Glas javnosti /R02S 

Pratite nas na našoj Facebook , Instagram , Telegram , Tiktok , Jutjub stranici, ali i na X nalogu.

SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR