Glas Javnosti

AMERIKA PRIPREMA ODGOVOR NA KINESKI PUT SVILE: Zapad i Kina "ratuju" oko sirovina bez kojih bi svet stao

Svet
Autor: Glas javnosti

Koridor Lobito uključuje obnovljenu i proširenu železničku rutu koja povezuje rudarske lokacije u srcu Afrike sa atlantskom lukom Angole. Železnički operater Lobito Atlantic Railvai (LAR) izveo je prvi transport bakra iz Kolvezija u DR Kongu, prešavši više od 1.300 kilometara železnicom do luke Lobito za samo šest dana.

Poređenja radi, drumski transport na ovoj relaciji traje oko 30 dana duže, što jasno ukazuje na prednosti železničkog saobraćaja u ovom slučaju, piše CNN.

Američka i evropska ulaganja u afričku infrastrukturu

Koridor Lobito deo je šire infrastrukturne inicijative SAD u okviru Partnerstva za globalnu infrastrukturu i investicije (PGI). Ovaj projekat predstavlja alternativu kineskoj inicijativi Pojas i put (BRI), koja decenijama finansira infrastrukturne projekte širom Afrike. Kroz PGI, SAD i njihovi partneri iz G7 nameravaju da mobilišu 600 milijardi dolara za finansiranje globalne infrastrukture do 2027. godine, a koridor Lobito je među ključnim projektima u Africi. To je do sada najveća američka investicija u železnicu na afričkom kontinentu.

Predsednik Džo Bajden je posebno istakao značaj ovog projekta tokom nedavne posete angolskog predsednika Vašingtonu, ističući da je „partnerstvo Angole i Amerike važnije i uticajnije nego ikada ranije“. SAD finansiraju projekat sa stotinama miliona dolara, a LAR ulaže dodatnih 250 miliona za poboljšanje železničke infrastrukture, uključujući nove automobile i poboljšanje telekomunikacija, piše CNN.


Kineski uticaj i strateška konkurencija

Dok SAD i Evropa ulažu u koridor Lobito, Kina nastavlja da drži jaku poziciju u Africi kroz svoj pojas i put, finansirajući infrastrukturu, rudnike i luke širom kontinenta. Interesovanje za afričke minerale, posebno u DR Kongu, dalo je Kinezima prednost u industrijama kao što je proizvodnja baterija za električna vozila, gde su bakar ili kobalt ključne sirovine.

U septembru je kineski predsednik Si Đinping organizovao samit sa predstavnicima afričkih zemalja, nastojeći da ojača veze sa Afrikom u kontekstu zapadnih infrastrukturnih inicijativa. Na marginama tog samita, Kina je potpisala sporazum o obnovi železničke pruge koja povezuje Zambiju sa lukom u Tanzaniji. Na ovaj način Kina takođe pokušava da proširi svoju infrastrukturnu mrežu ka Indijskom okeanu.

Ekonomski potencijal za afričke zemlje

U zemljama poput Angole, DR Konga i Zambije, gde siromaštvo i nezaposlenost pogađaju veliki deo stanovništva, koridor Lobito nudi priliku za ekonomski napredak. U Angoli oko 30 odsto stanovništva živi ispod granice siromaštva, dok je u Zambiji i DR Kongu taj procenat bliži 60 odsto. Koridor bi trebalo da otvori hiljade radnih mesta, posebno u sektoru transporta, logistike i rudarstva, i da smanji nezaposlenost mladih.


Međutim, kritičari upozoravaju da će fokus na izvoz sirovina doneti ograničenu finansijsku korist afričkim zemljama, tvrdeći da ove zemlje treba da ulažu u lokalne prerađivačke industrije kako bi povećale vrednost svojih prirodnih resursa. Zagovornici projekta ističu da Lobito nije samo železnička pruga, već predstavlja širi privredni razvoj čitavog prostora duž tog koridora.

Potencijal za proširenje koridora ka Indijskom okeanu

Planovi za koridor Lobito uključuju drugu, ambiciozniju fazu, koja bi produžila prugu za 800 kilometara prema Zambiji. SAD razmatraju i mogućnost proširenja pruge do Indijskog okeana preko Tanzanije, što bi povezalo istočnu i zapadnu obalu Afrike i otvorilo nove mogućnosti za trgovinu. Ova mreža bi omogućila afričkim zemljama lakši pristup globalnim i regionalnim tržištima, smanjujući troškove transporta i ubrzavajući proces izvoza.

Dok koridor Lobito obećava širi ekonomski rast, lokalna preduzeća već počinju da osećaju njegove prednosti. Carrinho Industri, prehrambena kompanija iz Angole, suočava se sa visokim troškovima i logističkim izazovima zbog loše putne i telekomunikacione infrastrukture, što otežava transport žitarica iz ruralnih područja do fabrika u primorskim gradovima. Prema rečima generalnog direktora Decija Katare, koridor Lobito će značajno smanjiti troškove i poboljšati efikasnost transporta proizvoda širom zemlje.

„Ako nemamo ovu logističku infrastrukturu, nemoguće je ostvariti budući rast“, ​​kaže Kataro i dodaje da koridor ne samo da poboljšava efikasnost, već otvara i nove mogućnosti za razvoj kompanija poput njegove.



Glas javnosti/B06S

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

BONUS VIDEO


SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR