Ne perite ih ispod mlaza vode
Ne budite grubi sa ovim nežnim biljkama, ne perite ih ispod mlaza vode, što ih može oštetiti, već potopite u činiju vode, a zatim ih osušite ubrusom. Tup nož je neprijatelj začina, potrebno vam je oštro sečivo. Kad ih seckate, dasku pospite sa malo soli kako ne bi "leteli" po njoj. Jedino ruzmarin i majčinu dušicu ne treba seći već samo svući prstima, suprotno od pravca u kom biljka raste.
Bosiljak se čuva na sobnoj temperaturi
Jače biljke sa gušćim i igličastim listovima i drvenim peteljkama poput majčine dušice, ruzmarina i žalfije možete da čuvate u plastičnim kesama u najtoplijem delu frižidera.
Osetljivije začine poput bosiljka, peršuna, korijandera, treba da tretirate kao cveće, otkinite im vrhove i stavite ih u posudu u koju ste nasuli 2 cm vode. Ostavite ih na kuhinjskom stolu umesto da ih držite u frižideru. Produžićete im trajanje ako ih umotate u papirni ubrus, a onda stavite u plastičnu kesu, piše portal Ekapija.
Zaledite kocke začina
Dva su načina da čuvate začine u zamrzivaču. Prvi je da stavite začin u plastičnu posudu za led, nalijete svaku kocku uljem ili vodom i zaledite. Za intenzivniji ukus, pratite recept za pesto sos, samo bosiljak zamenite bilo kojim drugim začinom i dobićete koncentrovanu bombu ukusa. Kašičicu sosa stavite u kocku, zatim zamrznite. Kad budete želeli da ih koristite, samo izvadite iz zamrzivača, stavite u mikrotalasnu, a možete i da ubacite u tiganj sa ostalim sastojcima.