Glas Javnosti


Miris u kupatilu koji asocira na problem sa buđi

TREBA ZNATI
Autor: Glas javnosti

Vaš nos često može da otkrije prisustvo buđi mnogo pre nego što je vidite

„Jedna od mojih čistačkih supermoći je da mogu da osetim miris buđi čim uđem u nečiji dom“, kaže Šeron Garsija, stručnjak za čišćenje i autorka popularnog TikTok naloga @sharoncleanseverything. Zaista, buđ ima prepoznatljiv miris koji neki ljudi osete intenzivnije od drugih.

Stručnjaci savetuju da budete oprezni ako primetite neobične mirise u kupatilu, jer dugotrajno izlaganje buđi može ozbiljno ugroziti zdravlje – izazvati alergijske reakcije, probleme sa disanjem, pa čak i oštećenja pluća i unutrašnjih organa, posebno u slučaju crne buđi koja može delovati neurotoksično.

Ako u kupatilu osetite neki od sledećih mirisa, moguće je da se buđ već razvila.

Zašto buđ smrdi?

Buđ ispušta specifične gasove poznate kao mikrobiološki isparljivi organski spojevi (mVOC), objašnjava Toni Abejt, sertifikovani inspektor za buđ i potpredsednik kompanije AtmosAir Solutions. „Iako je možda ne vidite, ako je osetite – negde je prisutna. Obratite pažnju na mesta gde se zadržava vlaga.“

pixabay
foto: Youtube 

Najčešći mirisi povezani s buđi
1. Memljivo ili ustajalo

Slično mirisu mokrog veša zaboravljenog u mašini ili starom tavanu bake – takav miris često znači da se buđ razvila na mestu gde vlaga ne može da ispari. Najčešće lokacije su iza pločica, u plafonskim šupljinama ili oko loše zaptivenih sanitarija. To je posledica kondenzacije koja nema kuda da ode.

Ukoliko je buđ lokalizovana, može se ukloniti četkom i blagim deterdžentom. U ozbiljnijim slučajevima, bolje je angažovati stručnjake za uklanjanje buđi.

2. Zemljano

Miris mokrog lišća i vlažne šume u ranim jutarnjim satima – to je „zemljani“ miris koji često ukazuje na prisustvo crne buđi (Stachybotrys), najopasnijeg oblika, jer proizvodi mikotoksine koji mogu izazvati moždanu maglu, gubitak pamćenja, umor i promene raspoloženja.

Ako primetite ovakav miris i imate neke od navedenih simptoma, odmah se obratite stručnjacima.

3. Trulo ili fermentisano

Slično mirisu starog sira ili trulog drveta – znak da vlaga prodire u porozne materijale poput zidova, gipsa ili lajsni. U tom slučaju ne pokušavajte sami da uklonite buđ – pozovite sertifikovanog stručnjaka koji može utvrditi tačno mesto i obim kontaminacije.

4. Amonijak ili hemikalije

Oštar miris na amonijak ili hemikalije može ukazivati na dugotrajnije oštećenje od vlage, posebno ako je voda dospela u drvo ili gipsane ploče. Često se javlja oko baze WC šolje, ispod poda ili na mestima gde curenje nije primećeno.

I ovde je preporuka da se obrati stručnjaku koji može rešiti problem, ali i dati savete za poboljšanje ventilacije – jer bez dobrog protoka vazduha, para ostaje i stvara savršene uslove za razvoj buđi, piše Real Simple.


Glas javnosti/D03S

Pratite nas na našoj Facebook , Instagram , Telegram , Tiktok , Jutjub stranici, ali i na X nalogu.

SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR