Bezbednost na internetu ponekad može da izgleda komplikovano, ali postoje mere koje možemo da preduzmemo da obezbedimo da deca i tinejdžeri ostanu bezbedni na mreži.
Od redovnih ćaskanja do podešavanja roditeljskog nadzora, evo pet saveta kako ih zaštititi.
Internet i uređaji su veliki deo života dece, pa je važno da redovno pričamo o ovom delu njihovog života.
Možemo ih zamoliti da nam kažu o svojoj omiljenoj video igrici ili sadržaju koji vole da gledaju. Moramo normalizovati razgovore kako bi deca stekla osećaj da nam se mogu poveriti.
Dečja interesovanja se često menjaju kako rastu, posebno kada je u pitanju tehnologija. Kada pričaju o igranju najnovije video igre ili korišćenju najnovije aplikacije, možemo provesti porodično vreme igrajući se sa njima.
Kada pokažemo interesovanje i razumevanje za njihova interesovanja, lakše će nam se obratiti ako im zatreba pomoć.
Roditeljski nadzor ima mnogo oblika, ali ga ne koristi svaki roditelj. Ovaj alat omogućava roditeljima da zaštite svoje dete dok koriste različite digitalne sadržaje.
Sistem roditeljske kontrole se može podesiti na uređajima, aplikacijama, različitim platformama i u prodavnici aplikacija.
Bez obzira da li su deca upravo dobila novi uređaj ili ga već godinama koriste, provera njihovih uređaja može im pomoći da ostanu bezbedni. Provera najnovijih ažuriranja i deinstaliranje nekorišćenih aplikacija su neki od načina na koje roditelji mogu da provere svoje uređaje, piše Amazon News.
Kako deca rastu, njihova interesovanja se menjaju. Zbog toga je važno redovno pregledati podešavanja uređaja i aplikacije.
Pravila o uzrastu u aplikacijama se menjaju sa rođendanima, kao i ograničenja i pravila. Nove igre i platforme često mogu privući pažnju dece. Zato je važno da ih pitamo za ove promene kako bismo ih zaštitili.
Važno je da deca razvijaju digitalnu pismenost kako bi se uspešno nosili sa izazovima internet okruženja. Kroz ovih pet praktičnih saveta možemo aktivno da doprinesemo bezbednosti dece i tinejdžera na internetu.
Održavanjem komunikacije i praćenjem njihovih interesa možemo ih bolje zaštititi i podstaći da se ponašaju odgovorno na mreži.
Glas javnosti / O10S