Glas Javnosti


Zavesa za tuš krije opasne gljivice i bakterije: Evo kako se rešiti toga

TREBA ZNATI
Autor: Glas javnosti

Na nju svi zaborave kada čiste

Kupatilo je jedna od najintimnijih i najkorišćenijih prostorija u svakom domu. Svakodnevno ulazimo u njega s idejom da se osvežimo, očistimo i opustimo, ali retko razmišljamo o tome koliko je zapravo zahtevno održavati ovu prostoriju zaista čistom.

Većina ljudi se fokusira na umivaonik, wc šolju, pločice i tuš kabinu ili kadu, zaboravljajući jedan važan detalj – zavesu za tuš. Uprkos tome što je svakodnevno izložena vodi i sapunu, upravo ta zavesa može biti glavni izvor bakterija, buđi i neprijatnih mirisa. Njena pozicija – često skupljena u ćošku, vlažna i zagrejana – stvara savršene uslove za razmnožavanje mikroorganizama.

Vlažna zavesa – idealna podloga za prljavštinu

Nakon tuširanja, zavesa ostaje vlažna i retko se do kraja osuši pre sledeće upotrebe. U takvom stanju, tkanina ili plastika od koje je napravljena postaju idealna podloga za razvoj buđi, gljivica i bakterija koje se golim okom često ni ne vide.

Iako mnogi veruju da se zavesa "tušira" zajedno s nama i samim tim ostaje čista, istina je potpuno suprotna. Ove naslage mogu biti ozbiljan zdravstveni rizik, naročito za osobe sa oslabljenim imunitetom, decu i starije. Ukoliko zavesu ne peremo redovno, ona postaje pravi biološki rasadnik.


Pranje u veš mašini

Srećom, održavanje čistoće zavese za tuš nije komplikovano – dovoljno je da je operete na svaka tri meseca, čak i ako na njoj ne primećujete vidljive naslage.

Zavesu jednostavno ubacite u veš mašinu zajedno sa jednim peškirom (koji će sprečiti gužvanje) i koristite blag deterdžent. Ako je zavesa plastična, perite je u hladnoj vodi; ako je tekstilna, možete koristiti toplu. U slučajevima kada primetite buđ ili fleke, dodajte šolju izbeljivača kako biste efikasno uklonili sve štetne mikroorganizme. Nakon pranja, ostavite je da se potpuno osuši, najbolje raširenu.

Održavanje svežine i čistoće

Kako biste sprečili brzo nakupljanje vlage i mikroorganizama, zavesu je najbolje posle svakog tuširanja raširiti do kraja kako bi se brže osušila. Povremeno je prebrišite vlažnom krpom sa sirćetom ili sodom bikarbonom.

Takođe, izbegavajte da zavesa dugo ostaje u naboranom položaju jer se u prevojima zadržava vlaga. Redovno pranje i pravilna nega produžavaju njen vek trajanja, ali i čuvaju zdravlje ukućana – što bi, u svakom kupatilu, trebalo da bude prioritet.


Glas javnosti/D03S

Pratite nas na našoj Facebook , Instagram , Telegram , Tiktok , Jutjub stranici, ali i na X nalogu.

SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR