Dejanović je rekla za K1 televiziju da škole imaju pravo na štrajk koji po zakonu treba da bude najavljen, ali da u delu škola u Srbiji koje ne rade nije reč o štrajku, već o blokadi koja je nedozvoljena u zdravstvu i obrazovanju.
Vi ne možete da prekinete, da zatvorite bolnicu, ne možete ni školu. Pojam blokiranje ne postoji u zakonu, ne predviđa se mogućnost da škola, kao institucija od javnog značaja, može da bude ugašena, prekinuta izuzev u vreme raspusta kada nastavnici imaju određene obaveze samo deca ne idu u školu, navela je ona.
Na pitanje da li vidi rešenje za škole do petka, za kada su pojedini sindikati prosvete najavili generalni štrajk, Đukić Dejanović je rekla da oni koji su rešili da ruše sistem u zemlji, koristeći i obrazovni sistem, teško da će do petka steći uvid da treba da odustanu od takvog načina izražavanja nezadovoljstva vlasti. Navela je da su direktor škole i rukovodstvo škole dužni da organizuju nastavu, makar i za troje dece.
Ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović izjavila je danas da u ovom trenutku 86 odsto škola u Srbiji radi najnormalnije, i da će inspekcija nastaviti da obilazi škole koje ne rade.
Ona je za TV K1 kazala da je četiri odsto škola blokiralo rad, a da je 12 odsto škola juče radilo delimično tako što je organizovana nastava za svu decu koja su došla u školu.
"Veći broj srednjih škola je u blokadi, u ovih četiri odsto. Ono što smo mi uradili već juče, a i danas ćemo nastaviti, je da su naše prosvetne inspekcije otišle u sve te škole da steknu uvid šta je razlog da škola ne radi", rekla je Đukić Dejanović.
Kako je navela, nisu svuda isti razlozi zašto deca nisu došla u školu, jer negde nisu došli profesori, negde roditelji ne dozvole da deca idu u školu i zato treba imati prvo uvid u to šta je razlog da pojedine škole ne funkcionišu.
Ministarka je navela i da inspekcije imaju i savetodavnu i nadzornu funkciju i da je ta savetodavna da se vidi da li možda može da se pomogne da škola počne da radi.
Glas javnosti/T01S
17 min