Serija o Mihajlu Idvorskom Pupinu, jednom od najznačajnijih naučnika čije je stvaralaštvo promenilo svet, o akademiku, publicisti, patrioti i dobrotvoru, ulazi u pedeseti dan snimanja. Na zajedničkom zadatku su RTS i produkcijska kuća „Mali Budo“.
Siromašni deo Njujorka pun iseljenika je prvi susret Pupina sa Amerikom. To su godine njegove adaptacije, učenje jezika i još važnije, razumevanje kako tamošnje društvo funkcioniše. Amerika je bila presudna za njegov život i za njegovu sudbinu. Za potrebe snimanja stara beogradska šećerana postala je Njujork iz sedamdesetih godina 19. veka.
- Zahvaljujući toj odluci, koja je došla maltene na prečac bez ikakvog dubokog promišljanja, on je jednog dana bio u mogućnosti da pomogne svojoj zemlji. Da nahrani, da izleči, da na kraju krajeva naoruža, da odbrani svoju zemlju i da vrati zapravo jedan dug mnogo više nego bilo ko od nas - naglašava reditelj serije, Danilo Bećković.
Mnoge značajne ličnosti 19. i 20. veka iz sveta nauke, umetnosti, politike, obogatili su Pupinov život i rad. Prvih godina u Njujorku bili su to Kristijan i Bilharc. Maksa Milhofa, pozorišnog i filmskog glumca iz Berlina, serija o Pupinu dovela je prvi put u Srbiju.
- Nisam mnogo znao o Pupinu. Dopao mi se taj njegov potencijal da istražuje. Kristijan je neko ko je bio uz Pupina na njegovom putu kroz Ameriku. Neko ko je prepoznao njegov potencijal prema fizici, naučnom radu. Neko ko brzo razmišlja i nalazi put mladom Pupinu za koga zna da će postati veliki naučnik - ispričao je Maks Milhof.
Kroz deset epizoda serije, gledaoci će početkom sledeće godine, premijerno na RTS-u, biti u prilici da sagledaju celokupnu ličnost Mihajla Pupina, koga igra Dragan Mićanović, kao i više od sedamdeset godina naše nacionalne istorije.
Glas javnosti/D03S