Žaoke ovih stvorenja, mogu izazvati snažan bol, svrab i opasne alergijske reakcije, pa je zato dobro da znamo šta da uradimo ako se susretnemo sa ovim bolnim problemom koji može da nam poremeti letovanje.
Meduze možda izgledaju kao krhka stovrenja, ali iza njihovog nežnog izgleda krije se izuzetno efikasan mehanizam odbrane - žaoke prepune otrova. Ubodi mogu biti bolni, a u ekstremnim slučajevima i smrtonosni.
Reakcije koje se pojave na organizmu su uzrokovane proteinskim otrovom koje meduza ispušta preko mikroskopskih žaoka na svojim pipcima, nazvanih nematociste. Neprijatnost je oštra, goruća, žareća i obično je prati pulsirajući bol koji se širi po ruci, nozi ili trupu. Često ostaju vidljivi tragovi pipaka - u vidu crvenih, smeđih ili ljubičastih linija. Celo područje može biti roze, crveno ili ljubičasto.
U zavisnosti od vrste meduze i količine otrova, reakcija može biti blaga, teška ili čak opasna po život.
Najčešći simptomi uboda
Koliko traje bol
Reakcije na ubod malih meduza poput mogu trajati oko sat vremena.
Brza prva pomoć može značajno smanjiti bol, sprečiti širenje simptoma i umanjiti rizik od komplikacija poput infekcija. Nakon početnog tretmana, lekovi mogu ublažiti bol i otok, dok se teške reakcije leče u bolnici.
Prva pomoć - tri koraka
Ostaci pipaka sadrže žarne ćelije koje mogu nastaviti da ispuštaju otrov čak i nakon što se odvoje od meduze. Zato je jako važno da se pipci ne skidaju rukama ili trljanjem - time se samo aktivira još više nematocista.
Nekada ljudi imaju ozbiljnu reakciju na ubod meduze, uključujući koprivnjaču, mučninu ili povraćanje, otežano disanje ili gutanje, ubrzan rad srca ili anafilaksiju (teška alergijska reakcija). Ovi ozbiljni simptomi zahtevaju hitnu medicinsku pomoć. Posebno je opasan ubod australijske morske ose (Chironex fleckeri), za koju se veruje da je najsmrtonosnija meduza na svetu i ubod može biti fatalan, posebno za malu decu, piše Veri Vel helt.
Kako izbeći ovaj potencijalni problem
Najbolji način da se zaštitite od žarenja meduze jeste da ih unapred izbegnete. Pre nego što uđete u more, važno je da se informišete o tome koje vrste meduza nastanjuju to područje, koliko su opasne i šta treba preduzeti u slučaju uboda. Meduze se često pojavljuju u toplijim periodima godine, pa je korisno raspitati se kod lokalnih vlasti ili spasilaca da li je u toku sezona njihovog pojavljivanja.
Ako planirate boravak u vodi na područjima gde su meduze česte, preporučuje se nošenje zaštitnog odela, poznatog kao stinger suit. To je lagano odelo koje deluje kao barijera i sprečava direktan kontakt kože sa pipcima meduze.
Glas javnosti / R02S
42 min