Karađorđev unuk i treći sin kneza Aleksandra Karađorđevića kralj Petar je bio human, skroman čovek i veliki dobortvor. Imao je težak život, kao i svaki prosečan Srbin i kao takav simbol je jedne važne epohe. Najvoljeniji srpski kralj, koga je narod od milošte zvao Čika Pera bio je mnogo više od kralja i vojskovođe.
View this post on Instagram
O njegovom skromnom i časnom ponašanju postoje mnoga svedočanstva, a jedno od najinteresantnijih je o sporu kralja Petra i jednog građanina oko parcele.
View this post on Instagram
Istoričar Igor Micov koji se bavi izučavanjem života i dela Petra Prvog Karađorđevića naglasio je njegovu dobrotu koju je ispoljavao na svakom koraku.
– Kada se kao monarh, a tako se nikad nije ponašao, s jednim građaninom sporio oko vlasništva nad parcelom zemljišta i nakon što je izgubio spor, tražio je da se unapredi sudija koji je doneo takvu presudu, podsetio je Micov.
Organizacija "Petrovgrad" podnela je predlog da se Gradu na Begeju vrati ime Petrovgrad.
Za ime kralja Petra pored mnogobrojnih anegdota vezuju se i zanimljivosti kao ona da je u vreme učešća u bosanskom ustanku ranjen u desnu ruku, a rendgenski snimak ruke kralja Petra nastao 1907. bio je među prvima u Srbiji.
Takođe, sačuvan je automobil iz vremena njegovog upravljanja državom, a prilikom njegovog krunisanja snimljen je film. Malo je poznato da je Mrkonjić Grad dobio ime baš po njemu jer je kralj kao Petar Mrkonjić učestvovao u bosansko-hercegovačkom ustanku 1875. godine.
(Glas javnosti)